Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Pamięć o Holocauście

Data publikacji: 13 lutego 2018 r. 17:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:03
Pamięć o Holocauście
 

Przy tablicy, upamiętniającej szczecińską synagogę, spaloną przez nazistów w 1938 r., uczczono we wtorek pamięć szczecińskich i pomorskich Żydów, deportowanych 13 lutego 1940 r. do Generalnej Guberni. Niemal wszyscy z nich zginęli w gettach i obozach śmierci w Bełżcu, Sobiborze, na Majdanku. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość zorganizowała szczecińska gmina żydowska i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów. Wśród około czterdzieściorga zgromadzonych osób byli pracownicy Książnicy Pomorskiej, przedstawiciele KOD-u, mieszkańcy miasta.

Po uroczystości Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ, poinformowała o zbliżających się spotkaniach z okazji 50. rocznicy Marca ’68, które odbędą się 11-14 marca w Zamku Książąt Pomorskich i Książnicy Pomorskiej. Wśród głównych wydarzeń będzie promocja książki dr. Eryka Krasuckiego „Historia kręci drejem. Studia i szkice (nie tylko) z dziejów szczecińskich Żydów”, prezentacje filmów, debaty, wieczory teatralne i literackie.
(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wq
2018-02-14 10:47:52
A dlaczego podajecie polskie nazwy tych miejscowości? Niemcy posługiwali się własnymi, niemieckimi i trzymajmy się tego nazewnictwa. Ich pomysł i ich wykonanie, przypominajmy wszystkim o tym, tak jak Żydzi w kółko gadają o holokauście.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA