Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Cmentarne kaplice zamknięte. Pożegnanie wyłącznie nad mogiłą

Data publikacji: 23 marca 2020 r. 12:07
Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2020 r. 10:23
Cmentarne kaplice zamknięte. Pożegnanie wyłącznie nad mogiłą
 

Cmentarne kaplice zamknięte także dla uroczystości pogrzebowych. Ostatnie pożegnania ograniczone do tzw. trzeciej stacji, czyli odbywające się wyłącznie na cmentarzu i jedynie w obecności najbliższej rodziny. To głównie zmiany na szczecińskich nekropoliach komunalnych, które zaczną obowiązywać już od wtorku (24 bm.).

W związku z ogłoszonym przez rząd stanem epidemii w naszym kraju, został rozszerzony wachlarz uprawnień organów państwowych, przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń wobec obywateli. Jedno z nich dotyczy zgromadzeń. Zarówno państwowych, jak i religijnych. Nie może w nich uczestniczyć więcej niż 50 osób.

To niejedyna przesłanka, jaka zdecydowała o wprowadzeniu - także w Szczecinie - obostrzeń dotyczących organizacji oraz uczestnictwa w pogrzebach. Lecz również stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, które zaleca: „aby wszystkie uroczystości pogrzebowe organizowane w Polsce - zarówno wyznaniowe, jak i świeckie - odbywały się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie tylko i wyłącznie na cmentarzu". PSP poleca także: „aby uroczystości pogrzebowe ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale „sine populo” - czyli bez ludzi - lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego".

Dlatego szczecińskie Centrum Informacji Miasta przekazuje:

- W związku z nasilającym się zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, od wtorku (24 bm.) zostaną wyłączone z obsługi kaplice cmentarne do odprawiania ceremonii pogrzebowych. Uroczystości pogrzebowe będą ograniczone do trzeciej stacji, czyli odbywały się będą na cmentarzu, nad grobem - w obecności najbliższej rodziny.

Kaplica cmentarna

Gdy w ub. tygodniu zmarł ojciec europosła Bartosza Arłukowicza, ten pogrążony w bólu apelował: „Nie przychodźcie na pogrzeb. Zostańcie w domu. Otulcie moją Mamę ciepłym słowem. Spotkamy się wszyscy przy grobie Taty, jak minie zły czas".

Kaplice cmentarne zostaną zamknięte, ale nekropolie nadal będą otwarte dla żałobników. Jednak wszyscy odwiedzającym mogiły bliskich powinni pamiętać o zaleceniach związanych z zagrożeniem w stanie epidemii: „Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, szczególnie która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Natomiast podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów".

Nowa formuła ostatnich pożegnań jest czasowa. Obowiązywać będzie do chwili, gdy… minie zły czas. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: szczecińskie kaplice cmentarne od wtorku (24 bm.) będą zamknięte nawet dla uroczystości pogrzebowych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

i bardzo dobrze
2020-03-24 10:22:57
Kościoły też powinny zostać pozamykane na czas epidemii.
Surik
2020-03-23 16:37:15
Nie polemizujmy z tymi zarzadzeniami, ktore chronia...Takie czasy.
Tommy
2020-03-23 16:32:33
Firmy dorobią sie fortuny zaoszczędzając na kaplicy 80 zł 🤣
Kiwi
2020-03-23 16:31:30
Dlaczego w takim razie nie zamykamy kościołów, z tego samego powodu co kaplice cmentarne?
@SimoN
2020-03-23 14:57:20
Zastanów się porządnie nad tym co napisałeś. Miasto nie musi czekać na wytyczne sanepidu, czy ustawy sejmowe, albo zarządzenia Ministra Zdrowia,które zwykle są opóźnione do zaistniałej sytuacji. Pewnie nie czytałeś/słyszałeś, że w którymś zagranicznym mieście doszło do wielu zakażeń właśnie na pogrzebie.
SimoN
2020-03-23 14:16:02
Totalna głupota ! Ograniczenie do 50 osób - rozumiem ; rekomendacja do najbliższej rodziny w zupełności by wystarczyła aby mąż , żona, dzieci, zwłaszcza zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym mogły godnie pożegnać zmarłego w kaplicy. Sanepid nie wydał dotychczas wprowadzonych przez Miasto wytycznych odnośnie pogrzebów ale rozumiem że "wytyczne stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, które zaleca: „aby wszystkie uroczystości pogrzebowe organizowane w Polsce - zarówno wyznaniowe, jak i świeckie - odbywały się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie tylko i wyłącznie na cmentarzu". PSP poleca także: „aby uroczystości pogrzebowe ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale „sine populo” - czyli bez ludzi - lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego" - są bardziej wiążące dla Magistratu niż stanowisko Sanepidu. Dla firm pogrzebowych to czysty zysk ; można tanim kosztem w tym samym czasie dokonać więcej pochówków ! ŻENADA HIENY - to nie Italia !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA