Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa

Data publikacji: 24 maja 2020 r. 12:25
Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2020 r. 11:29
Otworzyli właz do krypty. Miejsce spoczynku Macieja von Krockowa
 

W sobotę (23 maja) w kołobrzeskim kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP otwarto właz do wejścia do krypty, w której prawdopodobnie spoczywa ciało pochowanego tam w 1675 roku Macieja von Krockowa. Mowa o radcy dworu księcia Bogusława XIV, który był reprezentantem króla polskiego Władysława IV na konferencji westfalskiej kończącej w 1648 roku wojnę 30-letnią. Maciej von Krockow był także dyplomatą brandenburskim na usługach wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma I.

O miejscu jego pochówku mówią źródła historyczne. Samej trumny z ciałem dyplomaty nie znaleziono, bo zejście do krypty zasypane jest ziemią. Nie to jednak było celem akcji prowadzonej przy udziale Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Chodziło jedynie o potwierdzenie, że w świątyni dokonano pochówku i tego, że w kościele nadal mogą spoczywać szczątki doczesne radcy. Jak twierdzą badacze, wśród których jest dr hab. Andrzej Ossowski, Maciej von Krockow był jedyną osobą, której ciało tam spoczęło.

Wejście do nieeksplorowanych dotąd podziemi świątyni znajduje się pośrodku nawy głównej. Zakrywają je dębowe belki. Jak zdradzili badacze, którzy sprawdzili teren pod kościołem przy użyciu georadaru, w południowo-zachodniej części nawy głównej natrafili na anomalie typowe dla takich budowli jak krypta. To właśnie w tym miejscu spoczywa prawdopodobnie ciało Macieja von Krockowa.

Obecny przy badaniach ksiądz Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu zdradził, że inwazyjne poszukiwania nie będą póki co prowadzone. Przypomniał przy tym treść napisu, jaki miał się znaleźć na trumnie.

- Był po łacinie, a jeden z naszych księży emerytów go przetłumaczył – mówi ks. Zieliński.

Sentencja ma brzmieć: „Wędrowcze, który jesteś pobożny i Boga się boisz, oszczędź ten grób. Niczego bowiem nie znajdziesz oprócz prochów i kości tam ukrytych.”.

- Myślę, że nie będziemy przeszkadzać – zaznacza kapłan uważając poszukiwania pochówku Macieja von Krockowa na chwilę obecną za zamknięte. ©℗

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

Na zdjęciu: Poszukiwania miejsca spoczynku Macieja von Krockowa w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kołobrzegu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA