poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki

Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki [GALERIA]

Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki
Data publikacji: 2020-02-13 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-16 21:00
Wywietleń: 863 442723

Tajemnice mórz i oceanów mogą już poznawać uczniowie szczecińskich szkół. W czwartek oficjalnie zostało otwarte Muzeum Ichtiologiczne na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Ciekawi będą mogli obejrzeć m.in. złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W muzeum znajduje się prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych z unikatowymi gatunkami oraz sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata. Zbiory gromadzili przez kilkanaście lat pracownicy wydziału podczas wypraw naukowych. Ich obecną aranżacją i odnowieniem zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

- To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun ekspozycji prof. Adam Tański. - Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać, szczególnie licealistom, co może im zaoferować nasz wydział.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?

- Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach obejrzymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – tłumaczy prof. Beata Więcaszek. - Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W innym miejscu będzie można zobaczyć zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, aby odbyć tarło, m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie - obecnie to gatunki skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT (dawniej Wydział Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności przy Akademii Rolniczej), którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

- Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej, między innymi 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – dodaje prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi, m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

(kn)

Fot. Ryszard Pakieser 

Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki

Komentarze

Stella
Gosc - wybranych do muzeum reszta do wyborow
2020-02-16 20:12:21
Gość
Szkoda, że to muzeum tylko dla wybranych.
2020-02-14 10:35:39
Babcia
Od poniedziałku są ferie zimowe , czy mogę przyjść z wnukiem ?
2020-02-14 09:50:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie