Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki [GALERIA]

Data publikacji: 2020-02-13 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-05 21:10
Otworzyli Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Wystawy i unikatowe gatunki
W Muzeum Ichtiologicznym na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego znajduje się prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych. Fot. Ryszard Pakieser  

Tajemnice mórz i oceanów mogą już poznawać uczniowie szczecińskich szkół. W czwartek oficjalnie zostało otwarte Muzeum Ichtiologiczne na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Ciekawi będą mogli obejrzeć m.in. złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W muzeum znajduje się prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych z unikatowymi gatunkami oraz sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata. Zbiory gromadzili przez kilkanaście lat pracownicy wydziału podczas wypraw naukowych. Ich obecną aranżacją i odnowieniem zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

- To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun ekspozycji prof. Adam Tański. - Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać, szczególnie licealistom, co może im zaoferować nasz wydział.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?

- Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach obejrzymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – tłumaczy prof. Beata Więcaszek. - Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

W innym miejscu będzie można zobaczyć zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, aby odbyć tarło, m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie - obecnie to gatunki skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT (dawniej Wydział Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności przy Akademii Rolniczej), którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

- Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej, między innymi 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – dodaje prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi, m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

(kn)

Fot. Ryszard Pakieser 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2020-03-05 21:09:33
Podziwiam muzeum w naszym ZUT-cie. Ale przyznać też muszę jak powala park ryb pływających w Müritzeum w Waren Nad wielkim jeziorem Müritz w Meklemburgi. Tam pływają ryby żywe, fauny lokalnej jezior z Meklemburgi i Pomorza. Obszarowo Jezioro Müritz jest porównywalne do naszego Jeziora Śniardwy.
Stella
2020-02-16 20:12:21
Gosc - wybranych do muzeum reszta do wyborow
Gość
2020-02-14 10:35:39
Szkoda, że to muzeum tylko dla wybranych.
Babcia
2020-02-14 09:50:51
Od poniedziałku są ferie zimowe , czy mogę przyjść z wnukiem ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ