wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT

Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT

Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT
Data publikacji: 2020-02-12 22:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-14 09:36
Wywietleń: 785 442494

Na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy ul. Kazimierza Królewicza 4 powstało Muzeum Ichtiologiczne. Znajduje się tam prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych, w tym gatunki unikatowe. Wszystkie zbiory, które trafiły do muzeum, przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański. Pracownicy ZUT chcą zapraszać do muzeum uczniów szkół podstawowych i średnich.

- To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański. - Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać – szczególnie licealistom - co może im zaoferować nasz wydział.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w Muzeum Ichtiologicznym?

- Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – opowiada prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

Muzeum ichtiologiczne ZUT w Szczecinie

W innym miejscu mają znaleźć się zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło. Są to m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy. -Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami. Uroczyste otwarcie Muzeum Ichtiologicznego odbędzie się w czwartek (13 lutego) o godz. 13  w budynku uczelni przy ul. Kazimierza Królewicza 4. 

(as)

Fot. Adam Tański

Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT Muzeum Ichtiologiczne powstało na ZUT

Komentarze

Nil
Studiowałem na Wydziale Rybactwa w latach 80-tych i już wtedy uczelniane korytarze pełne były bardzo ciekawych eksponatów!(czy ostał się wielki jesiotr?) Gratulacje za pomysł. Warto, aby ten dorobek pokazać wielu ludziom, szczególnie dzieciom i młodzieży, tym bardziej że rybactwa morskiego to już niestety nie mamy...
2020-02-14 09:18:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie