Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Oto zasłużeni dla ojczyzny [GALERIA]

Data publikacji: 2019-06-11 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Oto zasłużeni dla ojczyzny
 

Wiesław Sokołowski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Odznaczenie nadał prezydent RP Andrzej Duda a wręczył je wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. Podczas uroczystości w gmachu Urzędu Wojewódzkiego przekazał także inne odznaczenia państwowe.

- Wszystko działo się we Włodzimierzu Wołyńskim, moja ciocia posiadała tam domek. Wtedy likwidowano getto, do niej zgłosiło się, a właściwie zakradło się, czternaścioro Żydów. To była jedna duża rodzina  - opowiadał W. Sokołowski. - Przychodzili po kilku, żeby nie zobaczyli ich Niemcy. Ich przywódcą był Samuel Lichtenstein. Najpierw mieszkali na strychu i w piwniczce, potem zbudowali sobie w drugiej części domu kryjówkę z wejściem z piwniczki. Ukrywali się ponad 20 miesięcy. Większość czasu musieli spędzać na siedząco, tylko wieczorami wychodzili się rozprostować. Ja mieszkałem tam z rodzicami, bo przyjechaliśmy ze wsi uciekając przed banderowcami. Pomagaliśmy cioci we wszystkim, w zdobywaniu pożywienia, w sprzątaniu. Przygotowaliśmy dodatkową bazę na wypadek, gdyby trzeba się było ukryć - i taka potrzeba nastąpiła. To było niebezpieczne, ryzykowne. Żyliśmy w ciągłym napięciu, że ktoś się dowie. Gdy Niemcy wykryli taką sytuację, szeroko informowali, że tacy a tacy zostali zastrzeleni. Oni chwalili się tym.

Pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany Andrzej Ogiba.

Wicewojewoda wręczył także Złote Krzyże Zasługi - ks. Wacławowi Antkowiakowi, Zofii Plater-Zyberk (odebrała go jej córka), Zdzisławowi Steciowi i Bogdanowi Matławskiemu, Srebrny Krzyże Zasługi - Teresie Jasińskiej, Krzysztofowi Męcińskiemu, Eugeniuszowi Tworkowi, Brązowe Krzyże Zasługi - Piotrowi Spodniewskiemu i Magdalenie Olszewskiej, Medal Za Ofiarność i Odwagę - Marlenie Nowickiej, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - Alojzowi Wierzbickiemu, odznakę honorową „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego” - Małgorzacie Neumann.

- Wśród odznaczonych dziś osób mamy takie, które bohatersko zasłużyły się dla naszej ojczyzny, ale też są osobami szczególnie rozpoznawalnymi w lokalnej społeczności z różnych form działalności  - podsumował wicewojewoda. ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wirexi
2019-06-12 01:30:43
teraz będziemy wiedziećm za co mamy płacić odszkodowania.
Dodatkowo jeszcze...
2019-06-12 01:11:34
I tylko od Sierpnia 1980 roku... 13.12.1981... i dalej do 22.07.1983 roku - dzialanosc tych Osob dla Odzyskania Wolnej Polski tj. R.P. sie nie zakonczyla ?/!!!
Panie Wojewodo i W-ce Wojewodo
2019-06-12 01:00:08
Tych co Ratowali... Zydkow - to niech Odznacza Izrael ! A kiedy zostana Odznaczone... te 41 Osoby, ktorzy tworzyli MKS tj. Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy w Stoczni im. A. Warskiego w Sierpniu 1980 roku w Szczecinie ?/!! Czyzby uplywajce 39 lat... to jeszcze za malo i za szybko (?) i chyba lepiej jeszcze za Zycia - jak za 40 lat po Smierci !!/?
No i masz
2019-06-11 16:21:36
Zasłużone pół Polski. Drugie pół to zdradzieckie mordy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA