Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Odebrali odznaczenia nadane przez prezydenta RP

Data publikacji: 01 lutego 2019 r. 18:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Odebrali odznaczenia nadane przez prezydenta RP
 

W delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie sześć osób odebrało odznaczenia nadane przez prezydenta RP. Możecie być państwo dumni z tego, co uczyniliście dla Rzeczpospolitej - mówił w piątek wicewojewoda Marek Subocz.

- To zawsze moment wyjątkowy przede wszystkim dla osób, które są odznaczane. To też taki symbol, że państwo polskie te osoby docenia – mówił Subocz, który wręczał w piątek odznaczenia i medale nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podziękował sześciu odznaczanym za krzewienie w przeszłości i obecnie wartości patriotycznych. "Możecie być państwo dumni z tego, co uczyniliście dla Rzeczpospolitej" – powiedział Subocz.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP prezydent Duda postanowił nadać por. Janowi Kimsie, który w I Armii Wojska Polskiego I Dywizji 2 Pułku Piechoty służył w stopniu starszego strzelca od września 1944 r. do maja 1945r. Przeszedł szlak bojowy od Warszawy przez Bydgoszcz, Jastrowie, Wał Pomorski, Siekierki do Berlina. Po wojnie Jan Kimsa osiedlił się w Świdwinie, gdzie zmarł w ubiegłym roku. W jego imieniu odznaczenie odebrał wnuk.

Srebrnym Krzyżem zasługi za upowszechnienie tradycji niepodległościowych został odznaczony dr Wojciech Franciszek Grobelski. Zawodową służbę wojskową zakończył w 2002 r., by zostać wykładowcą w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej. Obecnie, będąc pasjonatem historii, jest kustoszem w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Natomiast Brązowy Krzyż zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu odebrał Zenon Bednarek, brat wiceprezesa PZPN Jana Bednarka, wieloletni prezes Koszalińskiego Klubu Piłki Nożnej Bałtyk.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych odznaczeni zostali wieloletnia skarbniczka magistratu w Polanowie Renata Gierszewska oraz pracownik koszalińskiego zakładu gazowniczego Polskiej Spółki Gazownictwa Zdzisław Machut. Natomiast Janina Danielewicz odznaczona została Krzyżem Zesłańców Sybiru.

(pap)

Fot. ZUW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wanda
2019-02-02 17:50:40
To PiSiory już Ormowcom wręczają medale? Rzygnę, co za d..olizy.
I masz
2019-02-01 19:13:00
Kolejne ordery. Już dwa razy w tygodniu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA