Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Oszustwo na BLIK-a. Policja ostrzega

Data publikacji: 24 kwietnia 2020 r. 08:14
Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2020 r. 16:03
Oszustwo na BLIK-a. Policja ostrzega
 

Policja ostrzega przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą na "Blika". Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność.

- Metoda na "Blika" to forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w internecie "tożsamość osoby", a następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie kodu „Blik" umożliwiającego płatność w systemie mobilnym - informuje rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność, lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot pieniędzy następnego dnia.

Jak ustrzec się przed przejęciem konta i oszustwem metodą na BLIK-a:

  • zabezpieczaj swoje konta w serwisach społecznościowych i poczcie internetowej, stosując dwuetapowe uwierzytelnienie logowania
  • staraj się używać różnych haseł do poszczególnych kont
  • unikaj prostych haseł, najlepiej zmieniaj je co kilka miesięcy
  • po zakończeniu korzystania z konta pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się
  • nie pozostawiaj niezablokowanego komputera będąc jednocześnie zalogowany do mediów społecznościowych
  • w otrzymywanych wiadomościach oraz w publikowanych na rozmaitych stronach fake newsach, zwracaj szczególną uwagę na linki za pośrednictwem których mogą zostać wykradzione Twoje dane (numery rachunków bankowych, hasła, dane adresowe, itp.) poprzez wymuszenie ponownego logowania do konta serwisu społecznościowego. W ten sposób może zostać przejęte konto
  • nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia
  • weryfikuj wiadomości od znajomych, którzy proszą Cię o podanie kodu BLIK do szybkiej pożyczki. Najlepiej poprzez kontakt werbalny w rozmowie telefonicznej lub zadanie znajomemu pytania, na które odpowiedź zna tylko ta osoba. Taka weryfikacja może uchronić przed przestępcą przejmującym profil znajomego i próbującego wyłudzić pieniądze.

(ip)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

JacMan
2020-04-24 15:50:10
Należy dołączyć opcję 3D Secure do twojej karty płatniczej w twoim banku, gdyw trakcie płatmości dostaniesz SMS z kodem sesji w twoim smartfonie i zapisać kod na stronie www. Podczas logowania zamiast hasła użyj klucz bezpieczeństwa U2F USB z firmy Yubico i podłączyć do gniazda USB komputera, a po otwarciu Chrome / Firefox oraz inne przeglądarki www ze wsparciami kluczy U2F. W okienku pyta, czy chcesz połączyć to kliknąć przycisk "Zezwalaj".To wygodne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA