Czwartek 07 lipca 2022r. 
REKLAMA

Nowa metoda oszustów. Wyłudzenia „na BLIK” [FILM]

Data publikacji: 2019-05-07 10:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Nowa metoda oszustów. Wyłudzenia „na BLIK”
 

Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem „na BLIK”. – Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym – ostrzegają policjanci.

Oszuści, którzy wymyślili nową metodę, działają wyjątkowo bezczelnie. Na początek odzywają się do upatrzonych ofiar z przejętego lub fikcyjnego konta na Facebooku, który rzekomo należy do któregoś ze znajomych. Podając się za osobę nam znaną, w prywatnej wiadomości proszą o pożyczenie pieniędzy. Ale bynajmniej nie chodzi o gotówkę. Oszust przedstawia zmyśloną historyjkę, np. że jest akurat przy kasie w sklepie, zapomniał portfela, nie ma czym zapłacić i prosi o przysługę, czyli podanie mu przez nas kodu BLIK. Sęk w tym, że osoba, która się z nami kontaktuje, nie jest wcale tą, za którą się podaje. Co więcej, wcale nie stoi przy kasie w sklepie, a przed bankomatem. I dzięki temu, że udostępniliśmy mu kod BLIK, właśnie wypłaca nasze ciężko zarobione pieniądze. 

Przestępcy za pomocą portali społecznościowych rozsyłają prośby do rzekomych znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę.

Dwaj tacy oszuści właśnie zostali zatrzymani przez kryminalnych z Choszczna. W tym samym dniu jeden z nich dokonał siedmiu wypłat z bankomatu, obławiając się na 6800 zł.

18- i 17-latek ze Szczecina usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem cudzej własności.

– Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – informuje mł. asp. Jakub Pialik z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

• Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. 

• Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.

• Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

• Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby pochopnie nie wpisywać swojego loginu oraz hasła.

• Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.

• Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.

(reg)

Film: policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ofiara
2019-05-08 13:13:00
Mnie tez to spotkało!!! To obrzydliwa sprawa!! A pomocy znikąd nie otrzymałam!!! :( ;(
Czyli
2019-05-07 11:23:26
Ze sa tez i minusy internetu... !!
Sonda
2019-05-07 11:08:15
Czy kara śmierci nie byłaby zbyt łaskawą za takie przestępstwo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA