piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Oszuści mieszkaniowi prawomocnie skazani

Oszuści mieszkaniowi prawomocnie skazani

Oszuści mieszkaniowi prawomocnie skazani
Data publikacji: 2017-12-20 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:58
Wywietleń: 3641 305857

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie zakończyła się sprawa oszustów mieszkaniowych, którzy siedem lat temu zaproponowali Lucynie B. pomoc w załatwieniu zamiany mieszkania. Przejęli jej mieszkanie, dali pani B. 35 zamiast obiecanych 100 tys. zł i próbowali przenieść ją do lokalu komunalnego, w którym zameldowany był już lokator.

Zgodnie z przepisami lokal był własnością miasta, więc wnuczek nie miał prawa go sprzedać, ale tak postąpił. Nie dostrzegł tego notariusz P., który sporządził stosowny dokument, później unieważniony przez sąd.

Poszkodowana kilka lat temu zgłosiła sprawę do prokuratury, ale ta uznała, że nie było tu naruszenia prawa i wniosek o ściganie oszustów oddaliła. Sprawę do sądu w trybie subsydiarnym wniosła pełnomocnik poszkodowanej, a oszustów broniła… prokuratura i adwokaci.

Sąd pierwszej instancji uznał, że Dariusz S. i Robert M. popełnili zarzucany im czym i skazała tego pierwszego na dwa lata bezwzględnej odsiadki. Drugi z oskarżonych Robert M. otrzymał wyrok 20 miesięcy więzienia z zawieszeniem na pięć lat. Obaj oskarżeni zobowiązani byli do naprawy szkody na kwotę 60 tys. zł. Z wyrokiem nie zgodziła się prokuratura (domagała się uniewinnienia) i pokrzywdzona.

Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji co do wysokości kary więzienia i jednocześnie podwyższył wartość szkody do 100 tys. zł, którą skazani będą musieli oddać pokrzywdzonej kobiecie.
Sąd nie dał wiary zeznaniom Roberta M., że był tylko kierowcą, który świadczył usługi dla Dariusza S. Twierdził, że woził go po koleżeńsku swoim porsche panamera, kosztującym kilkaset tys. zł, ale żadnego pośrednictwa nie prowadził.

Dariusz S. odbywa już karę pięciu lat więzienia za podobne przestępstwa, polegające na „pomocy” w pośrednictwie zamiany mieszkań ludziom, którzy byli w trudnej sytuacji. Także wtedy przejmował mieszkania, a ludzi wywoził poza Szczecin i nie oddał im pieniędzy.

Przypomnę, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi postępowanie, którym objęto 47 zdarzeń, które zostały popełnione na szkodę 54 pokrzywdzonych. Wśród podejrzanych są także skazani. Także prokuratura z urzędu wystąpiła o unieważnienie dziewięciu aktów notarialnych.

M. Kwiatkowski

Fot. Robert Wojciechowski/archiwum

Komentarze

Pablos
Warto by wziąć tego/tą prokurator/a pod lupę. Może znajdzie się więcej oskarżonych wybronionych przez urząd oskarżyciela? Przebadać dochody kontra wydatki, urząd skarbowy i NIK - do roboty!!!
2017-12-21 13:02:43
Bo to pisowska prokuratura
Może mają układ z przestępcami
2017-12-20 17:41:52
Indi
Co to za prokurator ktory broni zamiast oskarzac ? Czyzby mial jakies profity od uniewinnienia przestepcow? Bo pierwszy raz widze taka sytuacje aby prokurator bronil oskarzonych
2017-12-20 16:04:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie