sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Lipne akcje. Ponad stu oszukanych

Lipne akcje. Ponad stu oszukanych

Lipne akcje. Ponad stu oszukanych
Data publikacji: 2017-01-24 10:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:15
Wywietleń: 343 205762

Ponad 100 osób udało się oszukać 54-latce z Gdańska i jej 58-letniemu partnerowi na obietnicę wysokich zysków. Kobieta stworzyła piramidę finansową. Wśród pokrzywdzonych jest mieszkanka Zachodniopomorskiego. 

Kobieta proponowała do sprzedaży nieistniejące akcje dużej znanej polskiej firmy, każda po 15 tys. złotych, które dopiero po dwóch latach można było odsprzedać za cenę zakupu. Od każdej zakupionej akcji nowy właściciel miał otrzymywać minimum 1000 zł dywidendy miesięcznie oraz, raz w roku, dodatkową premię.


Akcje rozprowadzane były wśród członków rodziny sprawców i znajomych. Jedna osoba polecała zakup drugiej, a pieniądze za „nabyte” akcje przelewane były na wskazane przez sprawczynię konta. Na początku dywidendy były wypłacane dzięki wpłatom kolejnych osób nieświadomie przystępujących do piramidy finansowej. W rzeczywistości oferowanych akcji nikt z poszkodowanych nie otrzymał.

Sprawa wyszła na jaw, kiedy w kwietniu 2013 roku zawiadomienie w sprawie oszustwa złożyła mieszkanka województwa zachodniopomorskiego.

– Kobieta w czerwcu 2012 roku miała zakupić akcje oferowane przez 54-latkę, a kiedy przestała otrzymywać obiecaną dywidendę, zgłosiła sytuację na policję – podkreśla asp. szt. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Szczecinie ponad dwa lata pracowali nad sprawą oszustów. Zbierając materiał dowodowy, docierali do następnych pokrzywdzonych. Ustalono, że przestępczą działalność kobieta prowadziła również na terenie innych województw, jednak głównie w Trójmieście. W tej sprawie połączono 11 postępowań z całej Polski. Pierwsze wyłudzenia mają swój początek w 2006 roku.– Najwyższa kwota przekazana na zakup akcji przekracza kwotę 2,2 miliona złotych – dodaje policjantka.
 


Mieszkanka Gdańska wraz z partnerem została zatrzymana przez funkcjonariuszy z KWP w Szczecinie pod koniec lipca 2014 r.  Akt oskarżenia w tej sprawie liczy ponad 300 stron. Oszustom grozi do 8 lat więzienia. 

(reg)

Fot. Marek KLASA

Komentarze

pipi
- dwie "duże bańki" za "gruszki na wierzbie" to lepiej niż "Amber" lub Bezpieczna Kasa Oszczędności pana Grobelnego.Mają rodacy "kaskę" w nadmiarze.
2017-01-24 13:28:31
hsfh
Może jednak pojedzie na miesięcznicę?
2017-01-24 11:22:28
Idę o zakład - Wypuścić ją z kicia i będzie co dzień protestować z KOD-em. A jak się będzie darła !!!
.
2017-01-24 11:12:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy