Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Ostre strzelanie na ćwiczeniach Ryś-21 [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-19 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-22 18:55
Ostre strzelanie na ćwiczeniach Ryś-21
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/ 12 BZ  

Była część taktyczna, teraz przyszła pora na kulminację – żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej rozpoczynają część ogniową ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem RYŚ-21.

Ćwiczenia Ryś-21 odbywają się na poligonie w Nowej Dębie w województwie podkarpackim. Zanim więc rozpoczęły się manewry logistycy zaplanowani, a następnie przeprowadzili jedno z największych w ostatnich latach przemieszczeń sił Wojska Polskiego z północno – zachodniej do południowo – wschodniej Polski. Następnie ponad 4000 żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu (z samej 12 Brygady Zmechanizowanej ponad 2000 żołnierzy i ponad 500 jednostek sprzętu) z jednostek wchodzących w skład 12 Dywizji zaangażowano w część główną manewrów na podkarpackim poligonie.

Manewry w nieznanym terenie

- Dla szkolących się dowódców wszystkich szczebli, a przede wszystkim kierowców dotąd nieznany teren sprawiał dodatkową trudność podczas działań taktycznych,a skomplikowanych zadań podczas tej części ćwiczenia nie brakowało - informuje kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej. - Częste przemieszczenia, reagowanie na podgrywane siły przeciwnika, działania zarówno w dzień, jak i w nocy wielokrotnie na dużym zmęczeniu lub niewyspaniu, nagłe alarmy czy wnikliwe sprawdzanie procedur przez zespoły kontrolne kierownictwa ćwiczenia – to tylko fragment tego co żołnierze szczecińskiej „Dwunastki” realizowali dotąd na poligonie - relacjonuje wojskowy.

Ćwiczenia Ryś-21 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

Według jego oceny część zadań była wykonana dobrze i bardzo dobrze, ale inne trzeba będzie poprawić lub całkowicie zmienić. Na ich szczegółowe omówienie przyjdzie jeszcze czas, gdyż teraz rozpoczyna się kolejny etap, czyli zadania ogniowe. Tu żołnierze 12 Brygady będą mieli okazję do kierowania ogniem w dzień i w nocy. Strzelać będzie nie tylko piechota zmotoryzowana, ale również m. in. kołowe transportery opancerzone Rosomak.

Co to jest ćwiczenie Ryś-21

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Ryś-21 zostało zaplanowanym z rocznym wyprzedzeniem. Jest przedsięwzięciem szkoleniowym 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Kilkunastodniowe manewry odbywają się systematycznie każdego roku we wrześniu. W ćwiczeniu biorą udział wszystkie jednostki wchodzące w skład „Dwunastki”.

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fdc
2021-09-22 16:34:53
Janek jesteś ubogi w mózg i bardzo żałosny
@Janek
2021-09-21 17:18:13
A jaką masz receptę jak przyjdą zielone ludziki i pani zamiatająca ulicą nie da rady ich przegonić miotłą?
Janek
2021-09-21 11:26:40
Nie lubię wojska. Po co to komu, tylko koszty. Taki żołnierz to jest dopiero darmozjad, pani zamiatająca chodnik jest tysiąc razy bardziej wartościowa niż człowiek bawiący się w żołnierzyka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ