Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Ostatnich 15 drzew. Miejska akcja na dwa parki

Data publikacji: 12 września 2020 r. 08:22
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:46
Ostatnich 15 drzew. Miejska akcja na dwa parki
 

To akcja dla urodzonych, zamieszkałych i zameldowanych w Szczecinie. Dla rodziców dzieci rocznik 2019, którzy chcieliby narodziny swych pociech uczcić drzewem i posadzić je własnoręcznie – w październiku – na terenie okalającym Syrenie Stawy lub w parku Majowe.

Taką okazję stwarza szczeciński magistrat dla 75 chętnych – fundując im sadzonki okolicznościowych drzew do posadzenia, a pod hasłem „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

To inicjatywa, która świetnie się rozwija w innych państwach świata, a jaką na polski grunt przenieśli leśnicy ze Szczecinka. Jednak jej zasady, przyjęte w wersji zaadaptowanej dla Szczecina, budzą wątpliwości nie tylko ze strony miejskich radnych. Akcja – jak już pisaliśmy – jest krytykowana zarówno ze względu na bardzo ograniczony zasięg, miejsce realizacji oraz za dedykowanie jej tylko urodzonym w ub. roku.

– Warunkiem udziału w akcji jest poprawne wypełnienie „Deklaracji uczestnictwa” wraz z wymaganymi zgodami oraz przesłanie jej na wskazany w regulaminie adres e-mail: wosr@um.szczecin.pl. Dokumenty rekrutacyjne znajdziemy na stronie www.szczecin.eu/jednodzieckojednodrzewo. Zapisy potrwają do 13 września. Decyduje kolejność zgłoszeń – informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Z uwagi na sytuację epidemiczną przyjmujemy wyłącznie zgłoszenia elektroniczne.

Magistrat zaplanował dwa terminy nasadzeń, do jakich muszą się dostosować zainteresowani udziałem w akcji: 10 października – teren wokół Syrenich Stawów oraz 17 października w Parku Majowe.

– To doskonała i niezwykle oryginalna okazja, aby uczcić narodziny swojej pociechy i obserwować z nią przez kolejne lata, jak rosną posadzone drzewa. Na tę chwilę zamierza z niej skorzystać już 60 rodzin. Oznacza to, że zostało zaledwie 15 wolnych miejsc – dodaje rzecznik. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2020-09-14 08:23:03
@hmm Dla trwałości populacji - w tym przypadku drzewostanu - najbezpieczniejsze jest jego zróżnicowanie gatunkowe i wiekowe. W lesie muszą być drzewa stare, młodsze i całkiem młode. Zapewnia to trwałość - bo jak stare umrą to młodsze je zastąpią. Dlatego prowadzona jest wycinka i odnawianie by mieć pewność ciągłości trwania lasu. W lasach udostępnianych społeczeństwu ważne też jest by gałęzie ze starych drzew nie spadły przypadkiem komuś na głowę.
hmm
2020-09-13 01:22:09
najpierw wycinają a potem zachęcają...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA