sobota, 04 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie

„Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie

„Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie
Data publikacji: 2020-02-26 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-11 08:20
Wywietleń: 716 444780

To pomysł, którego realizację zapoczątkowali leśnicy ze szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych. Chętnie podchwycona przez samorządy w kraju. Przed rokiem z inicjatywą przystąpienia Szczecina do tego pilotażowego projektu wystąpiła radna Dominika Jackowski. W środę (26 lutego) list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Szczecinie

Projekt ruszył wiosną 2019 roku błyskawicznie wzbudzając zainteresowanie opinii publicznej i zyskując partnerów w wielu lokalnych samorządach.

- To pomysł zaczerpnięty ze Szwajcarii, gdzie cieszy się ogromną popularnością. Jest prosty: rodzice mogą upamiętnić narodziny dziecka zasadzeniem drzewka. Jeżeli chcą, dodatkowo oznaczają je tabliczką z imieniem i nazwiskiem swej pociechy - tłumaczy radna Dominika Jackowski (Koalicja Obywatelska). - Cenna idea została przeniesiona na polski grunt przez leśników ze Szczecinka. Teraz to program Lasów Państwowych, do którego już przystąpiło wiele małych gmin z naszego województwa, podpisując listy intencyjne w sprawie.

Do tego zacnego grona właśnie dołączył Szczecin.

- Już wiosną rodzice dzieci urodzonych i zameldowanych w 2019 roku na terenie Szczecina będą mieli możliwość, w towarzystwie urzędników i przedstawicieli Lasów Państwowych, we wskazanych wcześniej lokalizacjach posadzić drzewa - przekazało Centrum Informacji Miasta.

Do akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo" magistrat wskazał tereny zarówno na prawo-, jak i lewobrzeżu Szczecina.

(an)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Szczecinie podpisują list intencyjny w sprawie uruchomienia akcji pn. „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

„Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie „Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie „Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie „Jedno dziecko, jedno drzewo” – także w Szczecinie

Komentarze

Mieszkaniec
Typowe drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Proszę się rozejrzeć co się dzieje w tzw. otulinie m. Szczecin, Stargard czy Polic innych miejscowościach. Lasy Państwowe wręcz degradują środowisko naturalne wycinając całe hektary lasu. To lasy są naturalnym filtrem powietrza to one wchłaniają CO2, to dzięki nim znajduję się wszelka zwierzyna czy runo leśne. Lasy są naszym dobrem, to one nas "utrzymują w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W miastach „likwiduje się” tzw. trasy i kominy świeżego powietrza. Przy każdej nowej inwestycji bez poszanowania dla środowiska naturalnego wycina się w pień okazałe drzewa. A przecież są firmy, które specjalizują się w "przenoszeniu" - przesadzaniu nawet starych drzew. W samym Szczecinie przy powstających inwestycjach wycięto i wycina się setki okazałych drzew, wiem bo widzę… A teraz narażę się „samochodziarzom”. Zanim rozgrzejemy dyskusje o SMOGU, to zastanówmy się ile zatruwają samochody z napędem diesla a jest ich coraz więcej. Wreszcie, wiele się mówi o tzw. błękitnym paliwie- gazie. Przy spalaniu gazu powstaje trujący związek azotu a gdzie się on ulatnia???? Jeszcze raz spójrzmy się w koło, ile zniknęło drzewostanu. Las rośnie wolno (bardzo wolno) a sprzedaję się szybko. Z moich obserwacji wynika, że jest prowadzono gospodarka leśna jest ale „rabunkowa” z brakiem poszanowania dla drugiego człowieka. Nowe nasadzenia robi się po kilku latach a samo miejsce orze się jakby te całe hektary powierzchni miały iść po uprawy ziemniaków. Przez wyczyszczenie (przygotowanie) gleby pod uprawy leśne, obszar ten ulega erozji przez co odtworzenie drzewostanu nie jest sprawą szybką i naturalną. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nie mają tyle nowych sadzonek ….aby zagospodarować tyle przestrzeni po wycince całych połaci naszych lasów. Czy to nie jest powód aby zadbać o tych najmłodszych....o nas wszystkich. Zanim odtworzenie lasu osiągnie swój rozwój, mniej więcej tak jak to napisałem na samych początku, minie nie mniej ni więcej 30 lat. Pozdrawiam. Baczny i myślący obserwator. A cha, każda gmina, miejscowość powinna podjąć uchwałę o zakazie wyrębu drzewostanu w tzw. otulinie swojej miejscowości powiedzmy w promieniu 10km - 50km. Na zakończenie mówimy wiele o smogu tym widocznym (zadymianiu miast itd.) a co ze smogiem elektromagnetycznym, który uważam jest dużo bardziej szkodliwy i niebezpieczny dla nas wszystkich.
2020-03-11 07:52:38
de
Jedno drzewo (lub latarnia) jeden polityk
2020-02-27 08:13:31
Działania pod publiczkę.
- stary numer PO_twierdzony wielokrotnie; "We wtorek Platforma Obywatelska zorganizowała akcję na terenie szpitala w szczecińskich Zdrojach. Był między innymi marszałek Olgierd Geblewicz, poseł Norbert Obrycki i senator Tomasz Grodzki. Politycy w proteście przeciw "lex Szyszko" sadzili drzewa. Jednym z nich był Jan Posłuszny, radny Szczecina. Sadził w proteście dąb, nazwany Janem (na "cześć" ministra Jana Szyszki - red.). Zanim jednak radny w ten sposób skrytykował ustawę, która - jak mówi - pozwala na "niekontrolowaną wycinkę drzew", sam z niej skorzystał. Wyciął drzewa na swojej działce pod Puszczą Wkrzańską". Nawet sam marszałek PO_sadził. Na http://www.tvn24.pl/protestowal-przeciw-lex-szyszko-sam-z-niego-skorzystal,726121,s.html
2020-02-27 00:09:17
Dawid
Działania pod publiczkę. Tylko i wyłącznie.
2020-02-26 22:05:40
Były wyborcy Krzystka
Ciekawi mnie kiedy kolejne kościoły. Straciłem szacunek dla pana po ostatniej sesji.
2020-02-26 19:24:52
Wielbiciel Puszczy Bukowej
Ale pokazówa . Proponuję by Ci dwaj Panowie pojechali do Puszczy Bukowej na skrzyżowanie Balińskiego Szosa Stargardzka i tam podpisali porozumienie. Tam Lasy Państwowe we współpracy i za zgodą Urzędu Miasta wycięły kilkaset drzew na biurowiec Lasów Państwowych. Wstydżcie się .Przestańcie ściemniać i oszukiwać mieszkańców swoimi prymitywnymi prowskimi sztuczkami.
2020-02-26 18:21:12
wyPAD
wyPAD uryniarze
2020-02-26 17:12:17
Flora
Nie mogę patrzeć na takie żałosne pokazówki. Krzystek, powiedz lepiej czemu zezwoliłeś na wycięcie parku przy ul Janosika?!
2020-02-26 16:46:32
Grom
Krzystek, wstań z kolan. I odejdź. Bo cień krzyża pozbawił Cię szacunku szczecinian.
2020-02-26 16:43:53
?
Na Janosika zasadzic 200 drzew, miejsca nie brakuje ... @oburzona szczecinianka-tylko jeden? wincej z 10 co najmniej :)
2020-02-26 16:22:05
g warte
działanie na pokaz. Wy traktujecie drzewa jako plantacje. Dalej do was nie dociera, że klimat na Ziemi trochę się zmienił, za naszym udziałem. A wystarczy wyjrzeć za okno.
2020-02-26 16:06:19
oburzona szczecinianka
"Jeden kościół, jedna wielka działka za darmo" - także w Szczecinie!
2020-02-26 15:52:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie