Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Młodzi wyjdą na pl. Solidarności

Data publikacji: 14 marca 2019 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Młodzi wyjdą na pl. Solidarności
 

W najbliższy piątek (15 marca) młodzi ludzie organizują strajk – w trakcie zajęć szkolnych wyjdą na ulice. Na całym świecie, także w wielu miastach Polski, zwracają w ten sposób uwagę na ważny problem zmian klimatycznych. W Szczecinie spotykają się na placu Solidarności.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolny ruch uczniów sprzeciwiających się bierności polityków wobec postępowania zmian klimatycznych. – Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kluczową kwestią dla naszej przyszłości – deklarują. – To my, młodzi ludzie, w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji.

W styczniu 2019 r. sporządzili uwagi, które złożyli do Ministerstwa Energii, dotyczące planu polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Oprócz tego żądają uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu edukacji w szkołach, zapewnienia odpowiedzialnego wobec środowiska funkcjonowania placówek szkolnych, przyjęcia raportu IPCC za podstawę działań politycznych, dostępu do informacji pozwalających dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, a także uznania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi za temat priorytetowy w mediach i przestrzeni publicznej.

Szczecińska młodzież spotka się w piątek na pl. Solidarności o godz. 10. Wydarzenie współorganizują Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i Młodzieżowa Rada Miasta. Jedną z osób zaangażowanych w te działania jest Ada Mickiewicz, licealistka ze szczecińskiej „Dziewiątki”. Temat traktuje na co dzień bardzo odpowiedzialnie, przekonując do tego bliskich i znajomych. Stara się dokonywać wyborów dobrych dla środowiska – zrezygnowała z jedzenia mięsa, bo jego produkcja ma negatywny wpływ na zmiany klimatyczne, korzysta z transportu publicznego, jeździ rowerem, robi świadome zakupy, unika plastikowych opakowań.

– Zdecydowanych działań dla klimatu musimy się domagać wspólnie – mówi. – Mam nadzieję, że ci, którym sprawa nie jest obojętna, przyjdą w piątek i przyłączą się do strajku. Zapraszamy.

Jak mówią młodzi, opuszczenie na chwilę murów szkolnych to jedyna możliwość zwrócenia uwagi na ten ważny problem. W Szczecinie szykują transparenty i mowy, wypiszą też wspólnie postulaty, by przekazać je politykom. ©℗

Anna GNIAZDOWSKA

Fot. organizatorzy

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

barbara
2019-03-15 13:59:06
Wspaniała młodzież! Ado - nie zwracaj uwagi na paskudne komentarze tylko walcz o słuszną sprawę. Nazwy "autorów" ... symboliczne ;) - Juzek- kabaret- głupich nie sieją - uhm - czytam (? czyżby) pozdrawiam serdecznie :))
czytam
2019-03-15 09:52:06
Chwalebna troska o klimat ! " opuszczenie szkolnych murów na chwilę " ? Tak niech się młodzi uczą strajkować , manifestować - spraw do "uświadamiania " głupich polityków nie brakuje . No , i niech się też czasami w szkole pouczą jakichś pożytecznych przedmiotów - języków , matematyki może nawet historii i przyrody / o nauce masturbacji nie wspomnę /.Nauka poprzez strajk - jednak szkolnictwo się rozwija !
taka refleksja
2019-03-15 08:34:44
Zwróćcie uwagę że lewactwo już nie walczy z globalnym ociepleniem jak kilka razy z rzędu w USA były bardzo mroźne zimy - teraz walczą ze zmianami klimatycznymi co jest o wiele bezpieczniejsze i nie naraża na śmieszność! Ponieważ zmiany klimatu zawsze zachodzą na Ziemi to można z tym walczyć do końca świata i dobrze na tym zarabiać!
uhm
2019-03-15 07:00:48
Ciekawe, czy są tacy eko w życiu codziennym.
Juzek
2019-03-14 17:13:54
@ głupich nie sieją = To, że kuku na muniu dotarło też do Szczecina, świadczy twój komentarz.
kabaret
2019-03-14 16:50:07
Zmiany klimatu zachodzą od milionów lat i jest to normalna rzecz na którą człowiek nie ma żadnego wpływu - ale to do inteligentnych inaczej nie dociera i coś bredzą o ograniczeniu emisji CO2 które ma znikomy wpływ na klimat - zależny wyłącznie od aktywności Słońca!
Krótko
2019-03-14 16:42:25
Matka natura była dla nas zawsze sroga i musieliśmy z nią walczyć od niepamiętnych czasów. I teraz kiedy zaczęliśmy jej wreszcie dokopywać mielibyśmy się wycofać?
głupich nie sieją
2019-03-14 16:24:10
Jak widzę kuku na muniu dotarło też do Szczecina. A co następstw dla młodych, to najbardziej mogą ich dotknąć konsekwencje ustawy 447 naszego sojusznika(?) podjętej z inspiracji naszych wielosetletnich gości(?). Ale o tym cisza. Pelikany są zajęte "naprawą" klimatu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA