Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Osiem lat i... nie da się!

Data publikacji: 2019-09-25 11:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-26 10:28
Osiem lat i... nie da się!
Miejsce po reklamowym słupie tymczasowo załatano. Ubytek w nawierzchni nie został uzupełniony ani drobną kostką, ani płytą, tylko betonowym miksem, na którym umieszczono wzór imitujący wspomnianą kostkę. Polano go tyle, że popękał. Taka fuszerka jeszcze przez miesiąc będzie szpecić ścisłe centrum miasta. Fot. Mirosław WINCONEK  

Tuż przy przejściu dla pieszych, a o włos od ścieżki rowerowej. W tym miejscu - aby nie ograniczać widoczności kierowcom - nie miałby prawa stanąć żaden gabarytowy tzw. mebel uliczny: choćby kwietnik, a tym bardziej ławka. Ale stanął słup ogłoszeniowy, na osiem długich lat uniemożliwiając swobodny ruch pieszym i wpychając ich pod koła rowerów.

To jeden z paradoksów najdroższej w Szczecinie i jednej z 10 najdroższych ulic handlowych w Polsce - al. Niepodległości. Chodzi o swoisty walec reklamowy (ok. 4 m wysokości, obrotowy), usytuowany w jej ciągu, a na wysokości budynku przy pl. Żołnierza Polskiego 1-1a. Ograniczający widoczność kierowcom, a przede wszystkim tarasujący przejście pieszym w tym newralgicznym dla miejskiego ruchu punkcie.

Szczecinianie złorzeczyli na ów słup, postawiony w absurdalnym miejscu, niejako przy okazji przebudowy skrzyżowania w sąsiedztwie Galerii Kaskada. I choć jego usunięcia domagali się nawet radni - od 2014 r. - w zapytaniach i interpelacjach, trwał w najgorsze. Jakby nie było na niego siły.

To pozornie prowizoryczne rozwiązanie, w Szczecinie okazało się wiecznym. Walec reklamowy przetrwał dwie kadencje samorządowe i tyleż prezydenckich. I wbrew pozorom, kolejne parlamentarne - wyznaczone na 13 października br. - też przetrwa. Choć w swoistym zawierzeniu. Bo choć został usunięty, a miejsce po nim załatane, to… tylko tymczasowe rozwiązanie. Walec reklamowy na swe feralne miejsce powróci.

- Jest to czasowy demontaż - potwierdza Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Wyłącznie w okresie: od 7 września do 31 października br.

Słup jest własnością agencji reklamy zewnętrznej o kapitale polsko-niemieckim. Za zajęcie pasa drogowego w tak prestiżowym punkcie Szczecina płaci 4544,25 zł rocznie (!), czyli 12,45 zł dziennie. Oczywiście, za czas wyłączenia z ekspozycji, zostanie też zwolniony z opłat. Zatem w bieżącym roku za tę zawalidrogę o wysokości 4 metrów kasa ZDiTM przyjmie jeszcze mniej niż zwykle - 3859,50 zł.

* * *

Magistrat był współorganizatorem cyklu wydarzeń Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) w Szczecinie. Społecznicy lobbowali rzecz rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej oraz rowerowej w naszym mieście. Jedna z wówczas podnoszonych tez mówiła, że „ulice bezpieczniejsze dla ruchu pieszego sprawiają, iż miasta lepiej integrują mieszkańców", a „bardziej przyjazny pieszym Szczecin byłby lepszym miejscem do życia". A tu - u zbiegu al. Niepodległości i pl. Żołnierza Polskiego - takie zderzenie idei z… walcem (reklamowym) prozy miejskiego życia.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Miejsce po reklamowym słupie tymczasowo załatano. Ubytek w nawierzchni nie został uzupełniony ani drobną kostką, ani płytą, tylko betonowym miksem, na którym umieszczono wzór imitujący wspomnianą kostkę. Polano go tyle, że popękał. Taka fuszerka jeszcze przez miesiąc będzie szpecić ścisłe centrum miasta.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@dla zrównoważenia
2019-09-26 08:26:42
Ja proponuję słup ustawić na jezdni. Zdecydowanie więcej miejsca, a i ominąć będzie można. Wszyscy pchają się na chodniki, łącznie z kierowcami, byleby tylko na jezdni ruchu nie utrudniać. Zaorajmy jeden pas jezdni (i tak dwa będą jeszcze) i tam stawiajmy słupy, reklamy itd.
8 lat
2019-09-26 07:31:01
CZYLI RZĄDY PIS W SZCZECINIE W LATACH 2010-2018
fanfatal
2019-09-25 17:42:09
Pod tym betonem ukryli trupa. Za parę tygodni postawią słup i problem z głowy.
fan
2019-09-25 16:54:09
Przywódca wysoko niesie sztandar debilizmu.
Czego to lewak nie wymyśli...
2019-09-25 15:20:13
„ulice bezpieczniejsze dla ruchu pieszego sprawiają, iż miasta lepiej integrują mieszkańców" Ha, ha, ha :))
słup
2019-09-25 14:48:30
Nie chce mi się pisać komentarza, a to dlatego, że to Szczecin, miasto ogarnięte bezsilnością w wielu aspektach. Znacie takie powiedzenie: przemawiał chłop do słupa, a słup stoi jak d...?
Gość
2019-09-25 14:40:14
W tym miejscu oprócz tego słupa reklamowego jest jeszcze 6 innych słupów, znaków i słupków, które trzeba ominąć idąc przejściem os Kaskady w kierunku pl. Rodła. Lepiej jest iść na skos wzdłuż drogi dla rowerów, która omija wszystkie te przeszkody.
Dla zrównoważenia
2019-09-25 14:25:14
to ten walec reklamowy, jeżeli ma wrócić, to trzeba go troszeczkę przesunąć i ustawić na ścieżce rowerowej. Proszę zauważyć, że bazę rowerową obok też zamontowano na chodniku, a nie na ścieżce rowerowej.
estetyczny walec
2019-09-25 13:58:06
Ten walec jest przynajmniej szklany i dużo estetyczniejszy niż betonowe kloce postawione przez miasto. W okół tego miejsca tych betonowych kloców, stojących na chodniku jest kilka. Do ich szkaradnej estetyki nie czepia się nikt... Trzeba publicznie zjechać prywatną spółkę. Nawet czepili się tymczasowej kostki brukowej na metrze kwadratowym chodnika... co rzekomo wyjątkowo zeszpeciło okolicę... Nauczcie się rzetelności, bo tak jaskrawie jesteście stronniczy i wybiórczy, że czytać się tego nie da.
WALDEK
2019-09-25 12:12:40
TO SĄ WŁAŚNIE UKŁADY FIRMY REKLAMOWEJ STROER Z ZDITM, MOGĄ STAWIAĆ REKLAMY GDZIE CHCĄ, A MIASTO MA PIESZYCH W DUPIE. PRZECIEŻ TEGO CZEGOŚ NIE POWINNO W TYM MIEJSCU BYĆ. CO CHWILĘ SŁUP ZE ZNAKIEM DROGOWYM, Z SYGNALIZACJĄ ŚWIETLNĄ, SŁUP Z TABLICZKAMI Z NAZWAMI ULIC. I JESZCZE MA BYĆ TEN CHOLERNY SŁUP REKLAMOWY. PANIE FRITSCH Z ZDITM PRZYZNAJ SIĘ W KOŃCU ŻE BIERZESZ KASĘ ZA REKLAMY. PRACOWAŁEŚ KIEDYŚ W FIRMIE STROER. WŁAŚNIE SEBASTIAN FRITSCH, ZASTĘPCA DYREKTORA ZDITM BLOKUJE USUWANIE REKLAM Z MIASTA. PANIE PREZYDENCIE CZAS WYWALIĆ TEGO CZŁOWIEKA. MIASTA NADAL BĘDZIE ZAŚMIECONE REKLAMAMI.
wer da
2019-09-25 12:04:32
O to nie tylko to miejsce , spróbujcie na Pogodnie wyjechać z Brodzińskiego w Mickiewicza - widoczność 4 do 5 metrów. Na łuku skrzyżowania regularnie parkuje TIR (nie pytajcie jak się tam mieści obok przecież jest komenda Policji)zaś na chodniku na Mickiewicza "mieszka " od lat stara obita ciężarówka zawalająca do reszty widoczność -wszystkim z wyjątkiem oczywiście policji i Straży

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ