środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ornak witany przez matkę chrzestną

Ornak witany przez matkę chrzestną

Ornak witany przez matkę chrzestną
Data publikacji: 2016-02-05 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 3316 115905

Z powodu silnego wiatru stał kilka dni na redzie świnoujskiego portu. W piątek przed południem przypłynął do Szczecina. „Ornak”, masowiec typu kamsarmax, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, po raz pierwszy gości w tym porcie.

Jednostka ma 229 m długości, 32 m szerokości oraz 14,6 m zanurzenia. Jej nośność to prawie 80 tys. ton. Dowodzi nią kpt. ż.w. Zdzisław Komperda.

Na statek niecierpliwie czekała jego matka chrzestna – Iwona Pieróg, prezes Unity Travel. Razem z mężem przyjechała nad Odrę, wypatrywała jednostki przez lornetkę i machała jej na powitanie. W zamian jej ogromne, stalowe dziecko zatrąbiło.

Pani Iwona bardzo się interesuje losami statku, śledzi jego rejsy i wszystkie wydarzenia z nim związane.

– Mocno przeżyłam przygodę sprzed dwóch lat, kiedy to z powodu huraganu „Ornak” utknął na mieliźnie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych – mówi.

Chrzest odbył się we wrześniu 2010 r. w Chinach. Później I. Pieróg odwiedziła swój statek, gdy był remontowany w jednej z trójmiejskich stoczni. Trzeci raz nastąpił w piątek (5 lutego). Po powitaniu z daleka pojechała za „Ornakiem” do portu, na nabrzeże Słowackie, przy którym zacumował.

Masowiec zabierze z elewatora ok 23 tys. ton jęczmienia na rachunek firmy Glencore. Ze Szczecina popłynie do Rotterdamu po dalszą część zboża, a następnie z całym ładunkiem wyruszy do docelowego portu Jeddah w Arabii Saudyjskiej. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną Ornak witany przez matkę chrzestną

Komentarze

sasiedzi
Zawsze się do czegoś przyczepią.Właśnie ,że niespodziewane i amatorskie jest śliczne.
2016-02-06 20:14:32
Mechanior
Maty wisza na wentylatorach.Kominy nie pomalowane srebrzanka...mogli sie przygotowac chlopaki :)
2016-02-05 20:17:12
Ornak
Tekst zredagowany tragicznie, amatorskie ujęcia a to taki ładny statek i przemiła matka chrzestna.
2016-02-05 18:41:06
Matka jest tylko jedna.
Kawał statku, miło popatrzeć. Brakuje najważniejszego ujęcia - matki chrzestnej i statku z widokiem od dziobu. To by było coś.
2016-02-05 14:10:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie