środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Organizatorzy referendum oskarżyli wójt Dobrej o kłamliwe wypowiedzi i proces przegrali

Organizatorzy referendum oskarżyli wójt Dobrej o kłamliwe wypowiedzi i proces przegrali

Organizatorzy referendum oskarżyli wójt Dobrej o kłamliwe wypowiedzi i proces przegrali
Data publikacji: 2020-06-05 11:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-06 09:59
Wywietleń: 955 458155

Inicjatorzy referendum o odwołanie wójt gminy Dobra Teresy Dery złożyli wniosek do sądu o zakazanie jej rozpowszechniania informacji o pomówieniach i manipulacji, których miał się rzekomo dopuścić Komitet Referendalny Dobra Wybiera. 

Wnosili o karę 10 tys. złotych, przeproszenie i nakazanie sprostowania wypowiedzi, w której wójt określiła jako kłamstwa i manipulacje zarzuty dotyczące m.in. naruszenia dyscypliny finansów, wykorzystania środków publicznych do celów prywatnych, braku kompetencji i narażania budżetu gminy na straty czy niegospodarność. Są to jedne z czternastu zarzutów jakie postawił komitet referendalny Teresie Derze

Komitet Referendalny Dobra Wybiera wskazał we wniosku na dwie wypowiedzi wójt. Pierwsza z nich: „Przypomnę tylko, że osoby, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji wójta i urzędników gminy, narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. To kłamstwa i pomówienia osób, których celem jest tak naprawdę przejęcie steru władzy w naszej gminie”.

Druga wypowiedź wójt Dobrej także nie spodobała się organizatorom referendum i za te stwierdzenia także wnieśli pozew do sądu: „Referendum popierają osoby, którym nie udało się wygrać w ostatnich wyborach samorządowych i w ten sposób próbują podważyć ich demokratycznych wynik. Ze spokojem wysłuchiwałam oskarżeń, pomówień, wyzwisk, obrzucania błotem i straszenia. Osoby, które stoją za organizacją referendum, zarzucały mi między innymi naruszenie dyscypliny finansów, wykorzystanie środków publicznych do celów prywatnych, brak kompetencji i narażanie budżetu gminy na straty czy niegospodarność. Dość tych kłamstw i manipulacji”.

Sąd po zapoznaniu się z dowodami przyznał rację wójt gminy i stwierdził, że wypowiedzi inicjatorów referendum nie są prawdziwe. Odrzucono wniosek inicjatorów referendum i zasądzono od wnioskodawców zwrot kosztów postępowania. Ci mieli prawo złożyć apelację od wyroku, którą powinien rozstrzygnąć w piątek (5 czerwca) Sąd Apelacyjny. Do godz. 11 apelacja taka - jak nas poinformowano w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego - nie wpłynęła. 

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI 

Komentarze

@Komitet Referndalny Dobra Wybiera
Proces odbywał się w trybie ordynacji wyborczej i po przegranej piątkowej sprawie należało w piątek rano złożyć apelację, by sąd w tym dniu sprawę rozpatrzył. Tego nie uczyniono, więc sąd już tej sprawy nie będzie rozpatrywał. Tego nie wiedzieli prawnicy organizatorów referendum? Widocznie kiepscy są i tyle.
2020-06-06 09:41:39
Komitet Referndalny Dobra Wybiera
Komitet Referendalny złożył apelację wyrok sądu pierwszej instancji nie jest prawomocny. W uzasadnieniu wyroku są istotne błędy formalne. Sad pracował prawdopodobnie na zasadzie kopij wklej.. CZY CHCIELIBYŚCIE OTRZYMAĆ WYROK Z TAKIM UZASADNIENIEM? ZDECYDUJCIE SAMI. https://www.dobrawybiera.pl/apelacja-w-toku-kuriozalny-wyrok-sadu-na-zasadzie-kopiuj-wklej/
2020-06-05 22:25:56
Komentarz do wyroku:
1. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie w uchwale z dnia 15 stycznia 2020 roku oddaliło zastrzeżenia Wójta Gminy Dobra do wniosków w wystąpieniu pokontrolnym Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 9 grudnia 2019 roku. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że "Prezes Izby słusznie wskazał, iż z powodu naruszenia art. 7 ustawy o samorządzie gminnym nastąpiło również naruszenie art. 216 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, w szczególności na realizację zadań własnych jst". Niniejsza uchwała jest ostateczna. 2. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO w Szczecinie w dniu 20 kwietnia 2020 roku "na podstawie zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych z dnia 24.02.2020 roku, złożonego przez Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, wszczął postępowanie wyjaśniające wobec Pani Teresy Dery w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych". 3. Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział I Cywilny wydał w dniu 4 czerwca 2020 roku postanowienie w którym oddalił wniosek złożony przez Komitet Referendalny. W uzasadnieniu podał, że "w żadnym z dokumentów przywołanych przez wnioskodawców w uzasadnieniu wniosku tj. ani w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 9 grudnia 2019 roku, ani w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 15 stycznia 2020 roku nie stwierdzono, iż uczestniczka dopuściła się naruszenia finansów publicznych". 4. Od postanowienia Sądu Okręgowego w Szczecinie Wydział I Cywilny zostało w dniu dzisiejszym złożona apelacja. Podsumowanie: Całkowicie jest niezrozumiałe takie postanowienie i uzasadnienie sądu, skoro Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie w dniu 20 kwietnia 2020 roku w swoim postanowieniu wyraźnie napisał: "na podstawie zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych z dnia 24.02.2020 roku, złożonego przez Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, wszczął postępowanie wyjaśniające wobec Pani Teresy Dery w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych". W związku powyższym samo naruszenie jest dopiero badane przez Rzecznika, natomiast nieprawda jest, że fakt naruszenia nie wynika z treści uchwały RIO.
2020-06-05 20:44:08
@kiol
Znacz kto jest kto:sąd z PO czy inaczej? Dera PiS?
2020-06-05 12:52:04
kiol
czy oni są az tak naiwni??? gdzie wy idziecie,do sądów???? pytam po co? znacie takie stare polskie przysłowie o rękach myjących się wzajemnie? to zescie sobie strzelili wkolano ;9((
2020-06-05 12:25:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie