czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Optymistyczne wieści z Nigerii

Optymistyczne wieści z Nigerii

Optymistyczne wieści z Nigerii
Data publikacji: 2015-11-29 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 1874 43126
Radio Szczecin podało - powołując się na Jacka Wiśniewskiego, dyrektora naczelnego Euroafriki - że porwani ze statku „Szafir” marynarze żyją i są zdrowi. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do armatora.

Do ataku doszło w nocy z 26 na 27 bm. u wybrzeży Nigerii. Z 16-osobowej załogi „Szafira”, drobnicowca, którego armatorem jest szczecińska Euroafrica, uprowadzono pięciu polskich marynarzy, w tym kapitana i trzech oficerów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że pozostaje w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy. Odpowiednie noty o wsparcie i pomoc skierowano do władz Nigerii. W centrali MSZ pracuje zespół kryzysowy, koordynujący działania służb państwa.
Pozostali członkowie załogi (11 osób) w rozmowie z polskim konsulem potwierdzili, że czują się dobrze. Statku na morzu pilnował minionej nocy okręt nigeryjski. Jak informuje MSZ, do „Szafira”dotarła już łódź patrolowa z zapasową załogą oraz oficerami nigeryjskiej marynarki wojennej. Po dopłynięciu do portu polscy marynarze zostaną objęci stosowną opieką konsularną.

W poszukiwania porwanych zaangażowały się marynarka wojenna Nigerii, Nigeryjska Administracja Morska i Agencja Bezpieczeństwa (NIMASA) oraz inne służby. Z sobotniego oświadczenia, jakie wydała NIMASA, wynika, że polecono przeprowadzenie śledztwa na szeroką skalę i doprowadzenie do uwolnienia polskich marynarzy.

Nigeryjskie media podają, że w delcie Nigru, miejscu bogatym w ropę naftową, dochodziło już do wielu porwań dla okupu, a większość zakładników po zapłaceniu uwolniono. Według „Nigerian Tribune”, w zeszłym miesiącu na tym samym obszarze  uprowadzono ze statku dwóch marynarzy litewskich i dwóch ukraińskich. Zostali uwolnieni dwa tygodnie temu. ©℗ 
(ek)
Fot. Grzegorz Wierzbicki

Na zdjęciu: Niektórzy armatorzy wynajmują specjalne agencje do ochrony statków przed pirackimi atakami.

Komentarze

Obdartusy
Tylko wynajęcie ochrony z kałasznikowami i zasieki sprawdzają się w takich sytuacjach. W porównaniu do wartości transportu, koszt dla armatora byłby śmieszny, a same korzyści. Nie dość, że marynarze nie byliby narażeni na stres i utratę zdrowia, nie ucierpiałby statek i towar, to jeszcze byłaby przysługa dla świata, gdyby unicestwiono kilku "piratów"
2015-11-30 07:02:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie