Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Opozycjonistka Janina Trojanowska upamiętniona [GALERIA]

Data publikacji: 23 kwietnia 2024 r. 15:47
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2024 r. 14:30
Opozycjonistka Janina Trojanowska upamiętniona
Fot. Dariusz Gorajski   

Na ścianie kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie umieszczono tablicę upamiętniającą Janinę Trojanowską – opozycjonistkę w czasach PRL, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy. We wtorek (23 kwietnia) tablicę uroczyście odsłonili: dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński, syn bohaterki – kpt. ż.ś. Jacek Trojanowski, dawny opozycjonista Stanisław Wądołowski oraz ks. Andrzej Steckiewicz, wieloletni opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Uroczystość rozpoczęła się w południe mszą św. Po niej nastąpiło odsłonięcie tablicy, którą ufundował szczeciński Oddział IPN. Jest wykonana w brązie, ma wymiary 60 x 45 cm. To płaskorzeźba z wizerunkiem Janiny Trojanowskiej oraz najważniejszymi faktami z jej życia. Znajduje się na elewacji kościoła pw. św. Stanisława Kostki obok pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

- To wyraz uznania dla całego środowiska Duszpasterstwa Ludzi Pracy - podkreślił dyrektor Męciński. 

Janina Trojanowska pochodziła z Poznania. Podczas II wojny światowej była łączniczką AK w Wielkopolsce. Po wojnie mieszkała w Szczecinie. W grudniu 1970 r. i  styczniu 1971 była uczestniczką strajków okupacyjnych w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Brała też udział w strajku szczecińskiej stoczni w sierpniu 1980 r., a od września 1980 działała w strukturach NSZZ „Solidarność”. W sierpniu 1981 r. współorganizowała oraz przewodniczyła marszowi głodowemu kobiet szczecińskich pod urząd miejski, urząd wojewódzki i KW PZPR. Była autorką kroniki wydarzeń ruchu niepodległościowego na Pomorzu Zachodnim złożonej uroczyście na ręce Mariana Jurczyka w czerwcu 1981 r. w Szczecinie. Od 13 grudnia 1981 r. wchodziła w skład komitetu strajkowego stoczni, a dwa dni później została aresztowana i skazana przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny. W latach 1981 – 82 brała udział w spotkaniach podziemnego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „S” we własnym mieszkaniu. Kolportowała wydawnictwa podziemne. Od 1982 roku pełniła funkcję łączniczki struktur NSZZ „S” w Szczecinie i Gdańsku. Pod koniec sierpnia 1982 r. została internowana w Ośrodku Odosobnienia w Darłówku. Była rozpracowywana przez komunistyczne służby, inwigilowana, wielokrotnie przesłuchiwana, stawiana przed kolegium ds. wykroczeń, kilkanaście razy zatrzymywana na 48 godz. Pośmiertnie wyróżniona Honorową Złotą Odznaką Gryf Pomorski, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy powstało 13 stycznia 1985 r. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie przy wsparciu ówczesnego bpa Kazimierza Majdańskiego. Granice parafii obejmowały teren szczecińskiej stoczni. W każdą drugą niedzielę miesiąca, o godz. 19 odprawiano msze św. w intencji ludzi pracy, ponadto organizowano spotkania robocze. Duszpasterstwo kolportowało czasopisma „Grot”, „Pomorze” i „Robotnik”. Członkowie tej wspólnoty byli częstokroć działaczami „Solidarności”. Do bardziej znaczących członków DLP w Szczecinie należeli Grzegorz Durski, Andrzej Milczanowski i Janina Trojanowska. Jedna z inicjatyw dotyczyła przygotowania petycji do władz będącej protestem przeciwko wprowadzeniu w szkołach religioznawstwa. Akcję koordynowała Janina Trojanowska, która stała się liderką tego środowiska, przewodnicząc kolejnym spotkaniom. ©℗

(ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Zuzia Jeleń
2024-04-25 14:09:39
Jak widać na załączonych obrazkach,obchodzi to czterech panów
@Zuzia
2024-04-24 07:46:33
Obchodzi wszystkich, którzy kochają Polskę, interesują się historią i mają większe potrzeby niż prosta konsumpcja. Obchodzi tych, którzy są wdzięczni odważnym Polakom za ich wielkie serce i walkę o wolność.
@Zuzia jelen
2024-04-23 19:19:40
Jeżeli to ty jesteś w radzie miasta, to widać kto cię do niej przysłał, wystawił ci droga kampanie i kogo masz reprezentować.Wstyd,Szczecinie za takie głosowanie do Rady Miasta.Czesc i chwała Bohaterom!
esz
2024-04-23 19:18:27
IPN Szczecin od grudnia 2018 r. posiada 3-stronicowy własnoręcznie sporządzony testament Pani JT z dnia 1.7.1989 r. (numer w IPN Sz 749). Oryginał testamentu został po śmierci JT przekazany przeze mnie spadkobiercy testamentowemu, zaś uwierzytelnioną kserokopię przekazałem IPN w grudniu 2018 r. Może więc obecnie Rodzina Zmarłej, w porozumieniu z IPN-rozważyłaby możliwość publikacji części tego testamentu, z uwagi na jego niespotykaną, znaczną część treści solidarnościowo/patriotycznej. Esz.
do Zuzi Jeleń
2024-04-23 19:02:58
Mnie to obchodzi bo dzięki takim ludziom mogłem kształcić się w wolnej Polsce i pani także. Dzięki nim mamy Polskę europejską, a nie zapyziałą, biedną i skrępowaną.
Zuzia Jeleń
2024-04-23 16:29:25
Kogo to obchodzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA