Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Oni wesprą dzieci i młodzież. Uczniowie potrzebują pomocy w kryzysie

Data publikacji: 09 kwietnia 2024 r. 00:08
Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia 2024 r. 00:08
Oni wesprą dzieci i młodzież. Uczniowie potrzebują pomocy w kryzysie
 Pilotażowy program realizowany będzie na razie tylko w kilku szkołach, ze wsparcia, warsztatów i zajęć grupowych oraz indywidualnych mogą skorzystać między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 74 na prawobrzeżu Szczecina. Fot: Katarzyna Lipska-Sokołowska  

Warsztaty, wsparcie rozwoju emocjonalnego, rozwój kompetencji miękkich oraz pomoc psychologiczna to priorytety w pionierskiej inicjatywie miejskiej, która ma sprawić, że dzieci i młodzież ze szczecińskich szkół poczuje się lepiej sama ze sobą, ale także w swojej grupie rówieśniczej oraz w domu. Program Wsparcia Psychologicznego Młodzieży, ogłoszony przez magistrat jesienią ubiegłego roku wkracza na nowy etap. Rozstrzygnięto konkursy i już wiadomo, kto pomoże szczecińskim uczniom.

Stworzony przez miasto Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli ma być odpowiedzią na obserwowane i zgłaszane przez środowiska szkolne problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci, a także wyniki badań stanu emocjonalnego uczniów i nauczycieli po pandemii COVID-19. Całość opiera się na fundamentalnych zasadach poszanowania praw człowieka, jego godności, wolności, równości, przekonaniu, że dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój jest najważniejszy, a bezpieczeństwo najmłodszych szczecinian to kwestia priorytetowa.

Program ma charakter pilotażowy i na razie pomocą objętych jest kilka szkół: dwie podstawówki - nr 61 i 74 oraz trzy szkoły średnie: XVI LO, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9.

Miasto rozstrzygnęło także konkursy ofert i już wiadomo, kto zadba o dzieci i młodzież z wyżej wymienionych placówek. Warsztaty dla uczniów oraz ich rodziców zorganizują trzy organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Bezpieczne Miejsce, Fundacja Badań Społecznych oraz Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom. Natomiast z pomocą psychologiczną pospieszą specjaliści z ośmiu placówek: Stowarzyszenie Bezpieczne Miejsce, Fundacja Badań Społecznych, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej,  Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc”, Fundacja „Pełnia Wyrazu”, Fundacja Akcja Serducho, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych. Psychologowie z tych stowarzyszeń i instytucji zagwarantują dzieciom i młodzieży prowadzenie m.in. konsultacji indywidualnych oraz grup wsparcia dla nastolatków.

- Organizacje pozarządowe, które chciały wziąć udział w konkursie, musiały m.in. wykazać posiadanie wykwalifikowanej kadry specjalistów doświadczonych w realizacji zadań z dziećmi i młodzieżą – mówi Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin. - To bardzo ważne, bowiem chcemy jak najlepiej zadbać o młodych szczecinian i szczecinianki, wzmocnić ich dobrostan i pomóc im odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości.

Realizacja zadań wpisanych w Program Wsparcia Psychologicznego ma się rozpocząć jeszcze w kwietniu br.

(kel)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA