Zorganizowana grupa przestępcza, handlująca olejem smarowym, została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Straty Skarbu Państwa wynoszą prawie 26 milionów złotych.
Dzięki współpracy pracowników Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, UCS oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wielkopolskim ustalono, iż zorganizowana grupa przestępcza, zajmującą się wprowadzaniem na obszar Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z Niemiec oraz Belgii, działała od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. Aby uniknąć zapłaty VAT i akcyzy, formalnie produkt dostarczany był do innych krajów unijnych. W rzeczywistości jednak dystrybuowano go do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany odbiorcom detalicznym. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego innego niż olej napędowy, aby jako taki mógł trafić na rynek.
- Zebrany w śledztwie materiał dowodowy potwierdził, że zorganizowana grupa przestępcza w tym celu utworzyła (także poza granicami kraju) kilkanaście podmiotów gospodarczych, powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, które wykorzystywane były do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży otrzymywanego przez sprawców produktu - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Na podstawie zajętej dokumentacji podatkowej ustalono uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, VAT) w kwocie nie mniejszej niż 25 951 213,35 złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
(mag)
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa