piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ojciec 2-miesięcznej Jagody, która zmarła w szpitalu, może mieć nowe zarzuty

Ojciec 2-miesięcznej Jagody, która zmarła w szpitalu, może mieć nowe zarzuty

Ojciec 2-miesięcznej Jagody, która zmarła w szpitalu, może mieć nowe zarzuty
Data publikacji: 2019-10-16 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 14:12
Wywietleń: 717 422511

Adama K. z Darłowa prokuratura podejrzewa o spowodowanie ciężkich obrażeń u dwumiesięcznej córki Jagody. Gdy stawiano mu ten zarzut, dziewczynka jeszcze żyła. Zmarła kilka tygodni później w szpitalu. Prokuratura Rejonowa w Koszalinie nie wyklucza zmiany zarzutu wobec ojca.

39-letni Adam K. z Darłowa 21 czerwca 2019 r. usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie zarzut spowodowania ciężkich obrażeń ciała u swojej dwumiesięcznej córki Jagody. Jeszcze tego samego dnia został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Dziewczynka, u której lekarze stwierdzili krwiaki na mózgu, walczyła o życie w koszalińskim szpitalu. Zmarła w lipcu.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski poinformował w środę, że śledczy oczekują na „ostateczną opinię końcową biegłego, która by podsumowała i wyniki sekcji zwłok dziewczynki i te wcześniejsze badania, gdy znalazła się w szpitalu”.

Gąsiorowski podkreślił, że będzie ona kluczowa przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej zmianie zarzutu podejrzanemu. - Po otrzymaniu opinii prokurator rozważy ponownie, jaki zmieniony zarzut przedstawić Adamowi K. To może iść w dwóch kierunkach. Może iść w kierunku zabójstwa i może iść w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci – poinformował Gąsiorowski.

Przesłuchany 21 czerwca w charakterze podejrzanego Adam K. nie przyznał się do spowodowania ciężkich obrażeń ciała u swojej córki.

Gąsiorowski informował wówczas, że podejrzany stwierdził, iż "nie wykonywał żadnych czynności wobec dziecka, zaprzeczył, aby bił dziecko, by nim rzucał. Stwierdził, że w pewnym momencie po zbliżeniu się do łóżeczka zauważył, że dziecko utraciło oddech i w związku z tym sam przerażony tą sytuacją, skontaktował się z matką dziecka, a potem wspólnie zawiadomili pogotowie". Zdaniem podejrzanego do bezdechu dziecka doszło "samoczynnie".

Prokuratura, opierając się na opinii lekarzy i biegłego z zakresu medycyny sądowej, który 20 czerwca badał dziewczynkę, stała na stanowisku, iż samorzutność powstania obrażeń u niemowlęcia jest wątpliwa. - Musiały być wykonane wobec dziecka gwałtowne działania, które doprowadzają do pojawienia się krwiaków. Nie mamy tu absolutnie do czynienia z sytuacją, że jakiekolwiek zachłyśnięcie się było powodem powstania krwiaków w mózgu dziecka – mówił wówczas Gąsiorowski.

Adam K. był poszukiwany listami gończymi do odbycia kary pozbawienia wolności i do przesłuchania w charakterze podejrzanego w sprawie dotyczącej kradzieży. Nadal stosowany jest wobec niego tymczasowy areszt.

23-letnia matka dwumiesięcznej dziewczynki 21 czerwca usłyszała natomiast zarzut narażenia dziecka pozostającego pod jej opieką na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Kobieta miała wyjść z mieszkania ze starszą córką, pozostawiając Jagódkę z ojcem i jego kolegą, z którym ten pił alkohol.

Wobec podejrzanej prokurator został zastosowany dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zakaz kontaktowania się z Adamem K.

Dwumiesięczna Jagoda z Darłowa w stanie bardzo ciężkim trafiła na oddział dziecięcej intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie 18 czerwca, w późnych godzinach wieczornych. Stwierdzono u niej urazy głowy. O podejrzeniu ich spowodowania przez osoby trzecie szpital zawiadomił policję. Ta 19 czerwca do wyjaśnienia zatrzymała cztery osoby, w tym rodziców dziewczynki. Dwie ostatecznie przesłuchane zostały w charakterze świadków i zwolnione do domu. Jagoda zmarła w szpitalu w lipcu.

(pap)

Fot. arch.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie