Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Ogród się robi. Dla chcącego - nic trudnego [GALERIA]

Data publikacji: 2018-07-28 16:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Ogród się robi. Dla chcącego - nic trudnego
 
Przy jednym z wieżowców w sąsiedztwie Galerii Kaskada właśnie powstaje ogród. Tworzą go społecznicy z miejscowej Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bałuki 2-3 oraz ze Stowarzyszenia "Nasze Śródmieście". Dali sobie 10 godzin na przemianę dotychczas wypalonego słońcem i zarzuconego odpadami klepiska w efektowną zieloną enklawę.

Każdy może im w tym pomóc. Zakładanie ogrodu potrwa do godz. 18, a na wszystkich domowych ogrodników czekają nie tylko narzędzia i rękawice, ale również słodki poczęstunek: owoce, wafelki, czekolada , a poza tym kawa, herbata, soki i oczywiście - skoro żar się leje z nieba - mnóstwo wody do ochłody.

- Moc jest z nami, więc liczymy na końcowy efekt w stylu wow! - mówią Przemysław Słowik, Tomasz Kuliszenko oraz Renata Paterko z "Naszego Śródmieścia", wspierani przez Elżbietę Konury i Lucynę Malik, reprezentujące zarząd miejscowej Wspólnoty Mieszkaniowej.

Układają trawnik z rolki na 100 metrach kwadratowych. Na jego obrzeżach sadzą laurowiśnie. W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć drzew, więc zamierzają dosadzić jeszcze dwie śliwowiśnie oraz magnolię. Natomiast w gazonach pojawi się wiosenny akcent kolorystyczny - forsycje.

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce, bo monity do miejskich służb w sprawie uporządkowania nieużytku nie przynosiły żadnego efektu. W sukurs im przyszło nie tylko stowarzyszenie, ale również prowadzony przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski program "Społecznik". To dzięki wsparciu jego funduszy, udało się przekonać tutejszych mieszkańców - członków Wspólnoty Mieszkaniowej - do zabezpieczenia dodatkowych środków na rzecz przemiany owego dotychczasowego "szaletu" w sercu miasta w enklawę zieloną.

- Chcieliśmy pokazać, że nie trzeba wielkich założeń, angażowania sztabu ludzi i setek tysięcy złotych, aby ulepszyć estetykę naszego otoczenia, jakość przestrzeni publicznej, zrobić coś dobrego dla szczecinian - komentuje Przemysław Słowik. - I nam się to udało! Pokazaliśmy, jak niewiele środków, bo w sumie niespełna 10 tysięcy złotych, potrzeba, żeby wspólnymi siłami zbudować miejski ogród: w centrum miasta, przy wieżowcu, w sąsiedztwie arterii o dużym natężeniu ruchu i galerii handlowej. Na dodatek z efektem właściwie natychmiastowym.

- Dla chcącego nic trudnego. Nasz przykład powinien innych przekonać i zachęcić do działania na rzecz lokalnej społeczności: dla osobistej satysfakcji, dla dobra sąsiadów i miasta. Naprawdę warto! - przekonuje Lucyna Malik. - Wspólnymi siłami - razem - możemy nie tylko budować ogrody. Możemy zdziałać wiele dobrego, bo mamy tę moc!

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO 

Na zdjęciu: Jak zrobić ogród w 10 godzin na efekt wow? Przy ul. Bałuki 2-3 właśnie - w sobotę, 28 bm., przy blisko 30 stopniach Celsjusza - nad tym pracują społecznicy. Masz szansę do godz. 18, aby do nich dołączyć.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Apolonia
2019-06-22 17:48:58
za komuny takie akcje nazywano 1. czynami społecznymi 2. Niedzielami czynu partyjnego, 3. z rosyjska subotnikami. Sadzono i zadrzewiano na potęgę a najlepiej widać to w kwartałach pomiędzy Wyzwolenia i Mazurską
Apolonia
2018-07-29 07:36:57
Bardzo dobry przykład dla innych mieszkańców. W Szczecinie potrzeba więcej drzew.
Nasze Śródmieście
2018-07-28 23:03:32
Dziękujemy za obecność!
Gość
2018-07-28 20:41:31
tępić gołębią mafię geriatryczną Zaraz dobroduszne babcie zasypią trawnik chlebkiem dla biednych, niedożywionych gołąbków.
;-)
2018-07-28 18:30:11
Tylko trzeba to ogrodzić bo zaraz sraluchy będa wyprowadzac-wiele osob mysli ze g... ich pupila nawozi trawnik a jest wrecz przeciwnie.
k
2018-07-28 17:51:23
LUDZIE ! To , takie proste : za srodki wspolnoty / np. fundusz remontowy ?/ Kupujemy co potrzeba i wspolnie robimy w -ile ?, kilka godzin ?- coś dla nas . Integracja sasiadów , wychowanie dzieci - same plusy . Tylko czy wystarczy zapału , aby to powtórzyć w przyszłym sezonie i utrzymać ? A dlaczego nie ?
:)
2018-07-28 17:35:31
brawo szacunek ,stowarzyszenie ma tez swoj profil na fb

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA