niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ogród Lechstartera – mamy to!

Ogród Lechstartera – mamy to!

Ogród Lechstartera – mamy to!
Data publikacji: 2019-05-27 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 1728 393578

Walka była zacięta. Do ostatniej chwili i głosu. Ostatecznie, Szczecin zajął drugie miejsce w wyścigu o ogród Lechstartera. Wprawdzie za Kielcami, ale jednak na podium, więc… „Gratuluję! Szczecin zdobył ogród" - potwierdza Justyna Wróbel, rzeczniczka Lechstartera.

Od czterech lat dzięki Lechstarterowi w różnych ośrodkach w Polsce powstają zielone - jak barwa sztandarowego produktu fundatora - ogrody. W tym roku sponsor zadeklarował na ten cel 1 milion złotych. Ta kwota ma posłużyć do zbudowania trzech nowoczesnych ogrodowych instalacji, w oparciu o oryginalne projekty uznanego polskiego architekta Kubę Szczęsnego. W jakich ośrodkach - o tym mieli zdecydować internauci w głosowaniu (wyłącznie drogą elektroniczną).

O taki - zbudowany na bazie trójkąta - ogród zabiegali szczecinianie, konkurując z 15 ośrodkami w kraju. W rankingu zajmując miejsce tuż za Kielcami, a przed Rzeszowem. Ogrody jednak powstaną w każdym z tych zwycięskich miast.

- Projekty zakładały aranżację zieleni na bazie trójkąta, kwadratu i znaku „x". To lokalne społeczności decydowały, o jakie zabiegały. Oczywiście, uwzględniając realia terenu, na jakim ogród miałby powstać - przypomina Justyna Wróbel z Tailor Made PR, rzeczniczka Lechstartera.

Szczecinianie głosowali na ogród, jaki powstanie przy siedzibie INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury (al. Wojska Polskiego 90). Jaki będzie? Formalnie: „Będzie się składać z dwóch typów modułów stalowej konstrukcji z tekstylnymi ściankami i zadaszeniami oraz tzw. zielonej wieży. To wokół niej, na nylonowych linach, będą się piąć rośliny, dające cień. Tak powstanie idealne miejsce spotkań, warsztatów, prób. Przestrzeń do dowolnego wykorzystania, czyli także do zorganizowania np. pokazu filmu czy koncertu".

Natomiast inicjatorzy przedsięwzięcia z INKU i Fundacji Kamienica 1 deklarują: „Chcemy stworzyć przestrzeń jakiej jeszcze nie było, która będzie otwarta dla inicjatyw społecznych, artystów, animatorów kultury, młodzieży, seniorów oraz dla organizacji pozarządowych. Będzie to strefa sztuki, relaksu, sportu, ale także miejsce dla wielu kreatywnych działań".

- Już została wybrana firma do realizacji projektów. Zatem raczej nie w dwa tygodnie, ale w ciągu miesiąca z pewnością będzie widać początek i postępy prac przy aranżacji ogrodu Lechstartera. Zakładamy, że powstanie i zacznie funkcjonować jeszcze w te wakacje - przekonuje Justyna Wróbel.

Przypomnijmy: to nie pierwszy ogród Lechastartera, jaki powstanie w Szczecinie. Trzy lata temu mieszkańcy już taki prezent dla miasta wyklikali. Był to Społeczny Ogród Sztuki, jaki powstał niejako na tyłach Trafostacji Sztuki. Niestety, inicjatywa nie przetrwała: nie tyle próby czasu, co szczecińskich realiów. Prezent od Lechstartera został posadowiony na gruncie deweloperskim, na którym już w następnym roku rozpoczęto wykopy pod budowę, a gdzie teraz stoją nowe budynki mieszkalne. Dlatego obecny ogród Lechastartera powstanie już na pewnym gruncie - miejskim.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK
Wizualizacja: Lechstarter/Kuba Szczęsny

Ogród Lechstartera – mamy to! Ogród Lechstartera – mamy to!

Komentarze

Stettnium
Kultura i piwo - to się nam inkubować pięknie będą...
2019-05-28 06:48:15
123
@hahaha: za to placi kompania piwowarska i przetargn ie jest potrzebny bo to prywatna firma inku wygral ogrod a nie wybor wykonawcy
2019-05-27 18:07:41
abc
@barnim x : smierdziele tytoniowe trujacych siebie i innych na przystankach komunikacji miejskiej mimo zakazu palenia na calej dlugosci i mandatu za to do 500zl ,smieca kiepami to maja doswiadczenie w "dbaniu" o donice a powaznie to INKU
2019-05-27 17:23:46
Hahaha
Uznany polski architekt Kuba Szczęsny zaprojektował stalową konstrukcję z tekstylnymi ściankami i zadaszeniami oraz tzw. zielonej wieży niej, , a wokół niej, na nylonowych linach, będą się piąć rośliny, dające cień. Idealne miejsce spotkań, warsztatów, prób, przestrzeń do dowolnego wykorzystania. Już została wybrana firma do realizacji projektów, zatem raczej nie w dwa tygodnie, ale w ciągu miesiąca z pewnością będzie widać początek i postępy prac przy aranżacji ogrodu, który powstanie i zacznie funkcjonować jeszcze w te wakacje. Zaiste fascynujący to projekt i inicjatywa. Trochę jak namioty i stragany ale co tam. Jeśli chodzi o firmę wyłonioną do realizacji projektu (czyżby bez przetargu ?!) czyżby była to znów firma "Dorobud" (ta od parku wolności) ?
2019-05-27 17:22:21
Barnim X (wulgarny)
A kto będzie dbał o ten ogród? Ci sami którzy dbają np o zieleń w donicach na Krzywoustego?
2019-05-27 16:47:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie