niedziela, 16 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA]

Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA]

Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA]
Data publikacji: 2016-04-15 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:03
Wywietleń: 2192 128355

Przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu - ogłosiła w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

"Stało się to możliwe po podpisaniu dzień wcześniej aneksu do porozumienia z 2007 roku pomiędzy Ministerstwem infrastruktury i Budownictwa, Generalną Dyrekcją dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydentem Świnoujścia w sprawie realizacji stałego połączenie wysp Uznam i Wolin" - informuje w komunikacie Mateusz Grzeszczuk, specjalista ds. komunikacji społecznej w szczecińskim oddziale GDDKiA.

Na jego mocy Generalna Dyrekcja będzie się zajmowała prowadzeniem inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE).

Otwarcie tunelu pozwoli na dotarcie na drugi brzeg Świnoujścia w kilka minut. Przeprawa powinna być gotowa w 2022 roku.

Jak informuje GDDKiA przetarg jest postępowaniem ograniczonym. W pierwszym etapie będą sprawdzane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Następnie podmioty spełniające warunki uczestnictwa w postępowaniu zostaną zaproszone do składania ofert cenowych. "Kryteriami w przetargu są cena w 90 proc. i czas realizacji w 10 proc. (od 47 do 50 miesięcy)" - czytamy w komunikacie. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID, z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

"Stała przeprawa w Świnoujściu zgodnie z uzyskaną w 2010 roku decyzją środowiskową będzie tunelem drążonym w korytarzu północnym. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny" - podaje parametry M. Grzeszczak.

(kl)

Fot.: GDDKiA

 

 

Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA] Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA] Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA] Ogłosili przetarg na tunel w Świnoujściu [MAPKA]

Komentarze

Pola
Znamienne ze do idei tunelu wraca PIS - odblokowanie Świnoujścia i jego rozwój przez 8 lat były zablokowane - ciekawe ze decyzje o terminalu w Swinoujsciu tez PIS podjął
2016-04-17 09:53:27
Gość
Jest sukces, tylko brak kasy. Zbudujemy, jak Unia da. A dlaczego ma dać?
2016-04-16 17:19:17
Ja
W 1988 wyprowadziłam się ze Świnoujścia. Już wtedy od kilku lat były dyskusje tunel czy most? Minęło ponad 30 lat i wreszcie jest decyzja TUNEL. Ciekawe ile lat minie jak będziemy nim jeździć. W trakcie może zabraknie kasy i znowu będziemy czekać. Może by tych Norwegów wziąć do budowy to z pewnością byłoby taniej a i pracownicy by zarobili.
2016-04-16 16:48:39
Robif
Fajnie, że będzie tunel, tylko dlaczego on ma kosztować prawie miliard PLN? Tunel Ryfast (a właściwie dwa tunele) w Norwegii o łącznej długości prawie 20km po jednej dwupasmowej rurze w każdym kierunku ma kosztować 5,22 miliarda NOK, czyli po obecnym kursie ok. 2,4 miliarda PLN. I to w Norwegii, która jest wielokrotnie droższym krajem, a zwylki pracownicy przy budowie tego tunelu mają nie mniej niż 12000 PLN na rękę. Panowie politycy, może mi to wytłumaczycie? https://en.wikipedia.org/wiki/Ryfast https://no.wikipedia.org/wiki/Ryfast dla znających norweski
2016-04-16 12:39:29
kret
Cytat: " Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m." Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Ocenę zostawiam fachowcom. Wg mnie, nie za bardzo, ale ja fachowcem nie jestem.
2016-04-16 09:10:27
Lech1
Brak rozdzielenia ruchu w przeciwnym kierunku to smiertelna pulapka np. wpolowie tunelu zapali sie jeden samochod to to miejsce zostaje zablokowane w dwoch kierunkach a wycofac sie niema szans a juz nie mowiac o interwencji sluzb pomocniczych W Holandi Roterdamie jest podobnej dlugosci -masstunel-gdzie ruch ma po dwie nitki w kazda strone i przybadku przejazdu pogotowia strazy robi sie wielkie zamieszanie -tutaj blokada tunelu
2016-04-16 07:09:35
Nijak
Jaku, nie będziesz musiał jeździć do Świnoujścia jednopasmowym pisowskim tunelem. Wybierzesz sobie peowską dwupasmówkę.
2016-04-15 21:19:40
Jak
Chcą budować S3 do samego Świnoujścia a robią tunel po jednym pasie?
2016-04-15 20:50:33
CKM
tłumy na bramkach? a jaka opłata za przejazd?
2016-04-15 18:47:18
SOCHA MIETEK
BRAWO PIS, BRAWO BRUDZIŃSKI
2016-04-15 17:46:22
Kuba
Nareszcie brawo PIS
2016-04-15 17:37:43
mm
"Warszawka" zgodziła się na budowę tunelu dla Niemców??? Niesłychane!!!
2016-04-15 16:58:25
m
konkretne terminy podac