niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odważne plany spółki Orbis na szczecińskiej Redzie

Odważne plany spółki Orbis na szczecińskiej Redzie

Odważne plany spółki Orbis na szczecińskiej Redzie
Data publikacji: 2018-12-10 09:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 2560 363622

Bardzo wysoka zabudowa wielorodzinna oraz nowy hotel z częścią usługową to pomysł spółki akcyjnej Orbis na inwestycję na działce przy ulicy Janiszewskiego 2 w Szczecinie, której jest właścicielem. Obecnie znajduje się tam trzypiętrowy hotel Ibis budget. Co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy?

Na początku września 2018 r. Orbis SA złożył wniosek o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce-Krakowska”. Obecnie znajduje się tam trzykondygnacyjny hotel Ibis budget, który wybudowany został w latach 70. ubiegłego wieku. Pod koniec października 2018 r. Rada Osiedla Gumieńce otrzymała kopię owego wniosku od Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Jakich zmian w miejscowym planie chce dokonać Orbis? Największym echem odbiła się ta dotycząca maksymalnej wysokości budynków. Obecnie możliwa jest zabudowa do trzech kondygnacji, nie więcej jednak niż 12 metrów wysokości. Sieć hotelarska chce natomiast zwiększyć ją do 11 kondygnacji nadziemnych, lecz nie więcej niż 45 metrów. Niektórzy mieszkańcy – których domy znajdują się w bliskim otoczeniu działki – są przeciwni takiej zmianie.

– Nie wyobrażam sobie, że w tym miejscu stanie moloch, który będzie mieć 11 pięter – mówi pani Paulina, która mieszka przy ulicy Wierzbowej. – A co jeśli przez tak wysokie budynki mieszkańcy domów jednorodzinnych zostaną pozbawieni dostępu do światła, a obiekty będą zasłaniać widok? Po za tym taka wysokość nie będzie tutaj pasować wizualnie i estetycznie.

To jeden z wielu głosów sprzeciwu. Nie wszyscy jednak podzielają to oburzenie. – Sam mieszkam na Redzie. Dziwi mnie to, iż ludzie mówią, że taka wysokość budynku nie będzie tutaj pasować. Przecież to osiedle składa się z bloków z wielkiej płyty, które mają po jedenaście pięter. Dopóki nie zobaczymy wizualizacji czy chociaż wstępnych projektów, nie ma czego oceniać – mówi Miłosz, student architektury.

Według architekta Marcina Szneidera, w tym przypadku kwestie krajobrazowe schodzą na dalszy plan. – Osiedle Reda składa się z wysokich 11-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych. Budynek dawnego hotelu Reda wyróżnia się kompozycyjnie. Składa się z kilku prostopadłościennych brył o wysokości dochodzącej do trzech kondygnacji. Z pewnością dla mieszkańców najbliższej okolicy zmiana dopuszczalnej wysokości projektowanej zabudowy ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim ze względów widokowych – dodał.

Kolejną znaczącą zmianą jest ta dotycząca przyszłości terenu. Obecnie działka przeznaczona jest na usługi turystyczne. We wniosku Orbis zaproponował dodanie funkcji mieszkaniowej i usługowej. Właściciel działki chce również zwiększyć maksymalną powierzchnię zabudowy z 50 do 70 procent.

Podsumowując, Orbis chce rozebrać istniejący obiekt i wybudować nowy hotel wraz z rozbudowaną częścią usługową. Całość planuje uzupełnić budynkami mieszkaniowymi wielorodzinnymi. „Powyższe zamiary są jak najbardziej zgodne z polityką przestrzenną Miasta i tym samym z wytycznymi dla realizacji planów przestrzennych zawartymi w studium” – czytamy we wniosku.

Jakie argumenty na rzecz proponowanych zmian w miejscowym planie „Gumieńce-Krakowska” podaje spółka? We wniosku czytamy, że obecna zabudowa – dawny hotel „Reda” – wraz z jej otoczeniem są mocno zdegradowane, nieestetyczne i niefunkcjonalne.

Rzeczywiście, niektórzy mieszkańcy uważają, że hotel wygląda na lata, w których powstał.

Jak twierdzą przedstawiciele Orbisu, chcą stworzyć zabudowę, która urbanistycznie i gabarytowo wpasuje się w otoczenie. Spółka powołuje się również na stworzenie „nowej jakości” przestrzennej.

– Inwestor próbuje „wycisnąć” z działki budowlanej tak dużo, jak tylko się da – ocenia Marcin Szneider. – Zwraca się do magistratu z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania. Ciągłe zmiany w planach zagospodarowania oznaczają dla zwykłego mieszkańca, że tak naprawdę wybudować można wszystko. Decyduje tylko rachunek ekonomiczny. Pozostaje zadać retoryczne pytanie: po co nam w takim razie planowanie przestrzenne?

Tekst i fot. (KaNa)

Komentarze

Mieszkanka osiedla Reda
Nie wyobrażam sobie następnego molocha przed oknami. Mieszkam na Redzie i i tak nie jest to szczyt marzeń.Mało ze pozbawi nas widoków to jeszcze zabierze światło. Uważam ze planowany wielokondygnacyjny budynek jest nie na miejscu.
2019-03-03 20:49:39
czemu nie
można też wyburzyć paskudne wieżowce z płyt betonowych i w ich miejsce postawić domki czterorodzinne.
2018-12-10 22:12:19
?
Inwestor próbuje „wycisnąć” z działki budowlanej tak dużo, jak tylko się da – ocenia Marcin Szneider. – Zwraca się do magistratu z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania. Ciągłe zmiany w planach zagospodarowania oznaczają dla zwykłego mieszkańca, że tak naprawdę wybudować można wszystko. Zdecyduj się człowieku, raz twierdzisz, że trzeba zmienić plan zagospodarowania, a potem że przeszkadzają ci ciągłe miany planów zagospodarowania.
2018-12-10 13:41:14
Przemek
Oczywiście, że obok jest wielokondygnacyjne osiedle, ale od strony ul. Reczańskiej tylko domki jednoko-dwu kondygnacyjne o wysokosci ok. 8 metrów. Od strony ul.Południowej jest ulica i brak zabudowy przez szerokosć trzech jedni, tj. około 60 metrów. Od strony ul. Janiszewskiego jest niska stacja benzynowa. Dlatego trzy kondygnacje maja sens, a 45 metrów to określenie wymiaru tylko CHCIWOŚCI! To jest łupieżcze podejście do wyciskania z nieruchomosci maksymalnych zysków. Powiem tak, bez ... jaj. Brak zgody dla żadnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Po to sa plany, zeby w harmonii zabudowywać przestrzeń.
2018-12-10 13:40:15
Prawidłowo
Szczecin powinien iść w górę, tym bardziej i tak stoi tam już kupa wieżowców o podobnej wysokości
2018-12-10 13:39:26
A co z obiecywanym od lat hotelem na Podzamczu?
Się pytam.
2018-12-10 11:24:12
a hotel na Podzamczu?
Z wiosną ruszy budowa mini kwartału na Podzamczu. Dokładnie w miejscu, gdzie niegdyś stał orbisowski hotel Arkona. - Początek prac budowlanych hotelu Ibis Styles zaplanowano na kwiecień 2018 roku - mówi Katarzyna Gronek, rzecznik prasowy Orbis Hotel Group. - Budowa potrwa około 20 miesięcy. Obecnie jesteśmy w trakcie wyboru Generalnego Wykonawcy oraz partnera, który będzie realizował część mieszkalną inwestycji. Czytaj więcej: https://gs24.pl/hotel-arkona-na-podzamczu-w-szczecinie-wbicie-lopat-w-kwietniu-wizualizacje/ar/12864476
2018-12-10 11:18:20
Jan zbach
„po co nam w takim razie planowanie przestrzenne?” A po to żeby nie mógł otworzyć tam wysypiska śmieci albo krematorium
2018-12-10 10:50:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie