sobota, 29 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odszkodowania za marinę nie widać

Odszkodowania za marinę nie widać

Odszkodowania za marinę nie widać
Data publikacji: 2019-02-08 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 1578 374707

Miasto walczy o odszkodowanie od projektanta mariny na Wyspie Grodzkiej, jego ubezpieczyciela oraz wykonawcy całej inwestycji. Chodzi o kilka milionów złotych. Na razie jednak bez sukcesów.

W styczniu 2017 roku zakończyła się budowa jednej z najgłośniejszych szczecińskich inwestycji - budowa mariny na Wyspie Grodzkiej. Ale okazało się, że na moście prowadzącym z Łasztowni na wyspę doszło do uszkodzeń. Zniszczona została m.in. cześć nawierzchni, wjazd i poręcze mostu od strony przystani żeglarskiej. Inwestycja kosztowała kilkadziesiąt milionów złotych. W maju 2017 roku Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka przy budowie mariny. Postępowanie w tej sprawie nadal się toczy. Ale sprawą zajęła się także Komisja Rewizyjna Rady Miasta. W grudniu 2017 roku zobowiązała ona prezydenta Szczecina do wyegzekwowania od projektanta mariny odszkodowanie za uszkodzenia, a od wykonawcy pieniądze, jakie miasto zapłaciło za ich naprawę.

Czy Szczecin wywalczył już jakieś pieniądze od ubezpieczyciela inwestycji, projektanta i wykonawcy?

- Gmina Miasto Szczecin wystąpiła ze zgłoszeniem szkody z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nadzoru autorskiego pełnionego przez projektanta inwestycji PPA Podczaszy Pracownia Architektury, skierowane do PZU SA. W odpowiedzi na roszczenie Zakład wydał w październiku ubiegłego roku decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania - mówi  Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta.

Gmina odwołała się od tego postanowienia. Ale PZU podtrzymała swoją decyzję w grudniu 2018 roku. 

- PZU SA powołuje się na to, że błędy popełnione przez nadzór autorski posiadają swoje źródło w dokumentacji projektowej, a zatem szkoda powinna zostać zgłoszona z polisy OC projektanta zawartej w okresie projektowania tej inwestycji. W związku z tym na początku stycznia tego roku Gmina Miasto Szczecin dokonała zgłoszenia szkody do TUiR Allianz Polska SA z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej projektanta. Trwa  rozpatrywanie wskazanego roszczenia - dodaje Zieliński. 

W październiku ubiegłego roku gmina Szczecin skierowała także wniosek o przeprowadzenie postępowania pojednawczego do Sądu Rejonowego dla Krakowa–Śródmieścia (firma projektanta pochodzi z Krakowa). Do ugody jednak nie doszło.  Wobec projektanta mariny został złożony wniosek o zawezwanie do próby ugodowej na kwotę 3,5 mln złotych. Nie doszło jednak do niej.

- Dodatkowo, wobec projektanta, będzie złożony pozew o zapłatę. Roszczenie do ubezpieczyciela jego firmy, tj. Allianz SA, opiewa na kwotę 3,3 mln złotych. Ubezpieczyciel wykonawcy inwestycji na Wyspie Grodzkiej - Energopolu -  odmówił wypłaty pieniędzy. Gmina Miasto Szczecin nie wystosowało jeszcze powództwa przeciwko tej firmie. Natomiast wystąpiła ona do Gminy Miasto Szczecin z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej na kwotę 7,4 mln zł. Ugoda nie została zawarta - stwierdza Zieliński. ©℗

(dar)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

a mówią
żeby sie ubezpieczać i po co ?? jak za każdym razem słychać, że firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowań... głupi ten co się ubezpiecza, bo tylko finansuje życie tych trutni
2019-02-08 15:41:39
ewa
Ostrzegano Miasto o trudnosciach z inwestycja i problemami technicznymi... Nie posluchano ,w pospiechu budowano no i mamy
2019-02-08 13:43:57
erti
Nasze miasto jest słabe. Władza w mieście jest słaba. Tory szybkiego tramwaju, marina i wieża Bismarcka, to tylko pierwsze z brzegu sygnały.
2019-02-08 13:24:12
ehh
czasy rzadów koalicji PiS-Bezpartyjni
2019-02-08 13:00:44
HogoFogo
Projektant źle zaprojektował a inwestor nic o tym nie wiedział. Bo nie chciał wiedzieć...
2019-02-08 12:25:55
Szn
Spokojnie, to tylko Szczecin.
2019-02-08 11:55:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie