Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Harcerski krąg na Wyspie Grodzkiej [GALERIA, FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 2018-11-10 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Harcerski krąg na Wyspie Grodzkiej
 

Przyszli w szyku bulwarami przy dźwiękach werbli, z polskimi flagami. Po odprawie kilkuset harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przeszło z Łasztowni na Wyspę Grodzka mostkiem w porcie jachtowym.

Druhny i druhowie mieli przy sobie ekwipunek, w tym karimaty. Bo choć listopad w tym roku łaskawy, to jednak siedzenie na gołej ziemi przy parustopniowej temperaturze nie byłoby wskazane.

Kadra szczecińskiego ZHR sprawnie rozpaliła ognisko i rozpoczęło się rocznicowe spotkanie. Podobnych Ognisk Niepodległości rozpalono w sobotę w kraju 150. Oczywiście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież zasiadła w kręgu wokół ognia. Rozdano wszystkim śpiewniki, rozległo się brzmienie gitar i popłynęły słowa pieśni patriotycznych i harcerskich.

Odczytano list Józefa Piłsudskiego do "rządów wszystkich państw wojujących i neutralnych": - Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swoim losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości (...).

(kl)

Fot. Grzegorz Siwa

Film: Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ