W piątek, czyli dziś, 9 grudnia, już oficjalnie przybędzie nowy pomnik. Jego montaż rozpoczął się w rogu jednego z zieleńców wzdłuż trasy spacerowej z Jasnych Błoni w kierunku pomnika Czynu Polaków, przy ul. Piotra Skargi, w pobliżu ogrodzenia willi, gdzie siedzibę ma szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prace przy ustawianiu go wraz z tablicą informacyjną trwały do zeszłego tygodnia. Dziś uroczyście zostanie odsłonięty. Mowa o pomniku Chłopca Węgierskiego, zwanego także Chłopcem z Pesztu.
Zapowiadany jest udział w uroczystości m.in. ambasador Węgier w RP Ivana Gyurcsika, posła Zgromadzenia Narodowego Wegier Nemetha Szilarda, inicjatora budowy postumentu, oraz delegacji z Budapesztu - dzielnicy Csepel, której przewodniczyć ma burmistrz tej dzielnicy Lenard Borbely. Kwiaty złożą także w imieniu IPN jego prezes Jarosław Szarek i dyrektor oddziału w Szczecinie Paweł Skubisz.
Pomnik ufundowała Rada XXI dzielnicy Budapesztu Csepel w 60. rocznicę Rewolucji Węgierskiej 1956 r. na znak solidarności i wdzięczności narodu węgierskiego za pomoc Szczecina okazaną wówczas mieszkańcom dzielnicy. o pomnik-bliżniak. Taki sam stanął w Csepel 23 października tego roku. Oba zaprojektował i wykonał węgierski rzeźbiarz Richard Juha.
Pod koniec października 1956 r. nagłośniono radiowe wezwanie Węgierskiego Czerwonego Krzyża, proszącego o dostarczenie krwi dla ofiar budapeszteńskich wydarzeń 1956 r. Odzew był olbrzymi, w całej Polsce zgłosiło się 12 tys. osób chcących oddać krew. 30 października pod hasłem Polak-Węgier dwa bratanki „Kurier Szczeciński” rozpoczął zbiórkę darów, podobnie było w „Głosie”. Następnego dnia w obu redakcjach zrobiło się tłoczno, ludzie współzawodniczyli w niesieniu pomocy, każdy chciał być pierwszy. Zbierano pieniądze, leki, środki opatrunkowe i trwałą żywność. Główny transport ze Szczecina wyruszył trzema ciężarówkami 17 grudnia wieczorem sprzed siedziby Komitetu Pomocy Węgrom przy al. Wojska Polskiego. Pewien chłopiec do praktycznej paczki przygotowanej przez rodziców dołożył lalkę – w przekonaniu, że nie tylko chleb jest potrzebny do normalnego życia.
Częścią wydarzenia piątkowego będą także popołudniowe otwarcie (godz. 15.30) wystawy "1956. Polska-Węgry. Historia i pamięć." na pl. Solidarności oraz wieczorny (godz. 19) koncert symfoniczny. Gergely Bogányi zagra utwory Fryderyka Chopina w Filharmonii im. Mieczysłąwa Karłowicza. Przed koncertem premiera filmu "Szczecin–Budapeszt 1956", który wprowadzi uczestników koncertu w tło historyczne wydarzeń sprzed 60 lat z 1956 r. wraz z wątkiem szczecińskim. Film powstał na zlecenie oddziału IPN w Szczecinie. Dodatkowo na jego zlecenie została przygotowana pamiątkowa wpinka, która będzie rozdawana gościom koncertu na pamiątkę pomocy niesionej przez szczecinian w 1956 r. mieszkańcom budapeszteńskiej dzielnicy Csepel. ©℗
Mirosław WINCONEK
Fot.: Mirosław WINCONEK
W piątek, 9.12.2016, odsłonięcie pomnika Chłopca z Pesztu w Szczecinie przy ul. Piotra Skargi. Na tych zdjęciach jeszcze w trakcie montażu i opakowany.