sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odkryli 140-metrowy tunel ucieczkowy z obozu w Bornem Sulinowie

Odkryli 140-metrowy tunel ucieczkowy z obozu w Bornem Sulinowie

Odkryli 140-metrowy tunel ucieczkowy z obozu w Bornem Sulinowie
Data publikacji: 2019-11-17 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-18 10:15
Wywietleń: 1810 427719

Na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born w Bornem Sulinowie odkryto pozostałości głębokiego na 7 metrów i mierzącego ok. 140 metrów długości tunelu ucieczkowego wykopanego przez francuskich oficerów w 1942 roku – poinformowały Lasy Państwowe, których pracownicy brali udział w poszukiwaniach.

Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W poszukiwaniach uczestniczyli również leśnicy - inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.

Celem prac badawczych było ustalenie dokładnego przebiegu wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 metrów, a głębokość ok. 7 metrów.

Poszukiwania udokumentowała ekipa Telewizji Polskiej z programu "Było nie minęło…". W tym miesiącu TVP Historia wyemituje reportaż na temat historii tunelu oraz okoliczności jego odkrycia.

Tunelem - w połowie marca 1942 r. - w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników. W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, pomimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza, por. Edmunda Mroczkiewicza, operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, który znajdował się w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi w reżyserii Johna Sturgesa "Wielka ucieczka", w którym główną rolę grał Steve McQueen. Film został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszy dramat w 1963 r.

(pap)

Fot. Ryszard Bańka

Na zdjęciu: krzyże na cmentarzu jenieckim w Bornem Sulinowie.

Komentarze

"głębokiego na 7 metrów i mierząceg..."
- siedem metrów głęboki! O "kućwa" bez "kopary" i szalunku, majstersztyk. Nawet Energopol szczeciński "kuca".
2019-11-18 09:56:51
Hmm
A tych 17-tu... to tez Rabiny ???
2019-11-18 00:35:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie