Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Odkryli 140-metrowy tunel ucieczkowy z obozu w Bornem Sulinowie

Data publikacji: 17 listopada 2019 r. 22:49
Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2023 r. 14:46
Odkryli 140-metrowy tunel ucieczkowy z obozu w Bornem Sulinowie
 

Na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born w Bornem Sulinowie odkryto pozostałości głębokiego na 7 metrów i mierzącego ok. 140 metrów długości tunelu ucieczkowego wykopanego przez francuskich oficerów w 1942 roku – poinformowały Lasy Państwowe, których pracownicy brali udział w poszukiwaniach.

Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W poszukiwaniach uczestniczyli również leśnicy - inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.

Celem prac badawczych było ustalenie dokładnego przebiegu wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 metrów, a głębokość ok. 7 metrów.

Poszukiwania udokumentowała ekipa Telewizji Polskiej z programu "Było nie minęło…". W tym miesiącu TVP Historia wyemituje reportaż na temat historii tunelu oraz okoliczności jego odkrycia.

Tunelem - w połowie marca 1942 r. - w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników. W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, pomimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza, por. Edmunda Mroczkiewicza, operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, który znajdował się w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi w reżyserii Johna Sturgesa "Wielka ucieczka", w którym główną rolę grał Steve McQueen. Film został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszy dramat w 1963 r.

(pap)

Fot. Ryszard Bańka

Na zdjęciu: krzyże na cmentarzu jenieckim w Bornem Sulinowie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mariusz Mentelis
2023-06-02 13:20:08
Żle rozumujecie Pany. Nie "głęboki na 7 metrów", tylko: wykopany 7 metrów poniżej powierzchni gruntu. Redaktor artykułu walnął byka a reszta się ekscytuje. POzdrawiam: Mariusz Mentelis z Ustki.
"głębokiego na 7 metrów i mierząceg..."
2019-11-18 09:56:51
- siedem metrów głęboki! O "kućwa" bez "kopary" i szalunku, majstersztyk. Nawet Energopol szczeciński "kuca".
Hmm
2019-11-18 00:35:46
A tych 17-tu... to tez Rabiny ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA