Jesienią zmrok zapada coraz szybciej, jasno robi się coraz później, do tego deszcz pada coraz częściej. Na drogach jest więc bardziej niebezpiecznie, zwłaszcza dla pieszych, nawet w rejonie przejść wyznaczonych specjalnie dla nich. A przecież to też czas, kiedy najmłodsi zaczynają – często samodzielnie – przemierzać drogę do szkoły. Do nieszczęścia wystarczy, że kierowca zobaczy pieszego o kilka sekund za późno. Gdyby można było dać kierowcy więcej czasu na reakcję… Można. Wystarczy zadbać o elementy odblaskowe, noszone stale przy sobie. Zaopatrz w nie dziecko, siebie, męża, żonę, siostrę, babcię, dziadka… – apelują o to ratownicy medyczni, lekarze, policjanci, nauczyciele, doświadczeni kierowcy…
O odblaski apelują m.in. specjaliści, którzy na co dzień niosą pomoc m.in. ofiarom wypadków drogowych.
– W ubiegłym sezonie jesienno-zimowym niestety nie wszystkim potrąconym na drodze dzieciom nasi specjaliści zdołali uratować życie… – napisał w swoim apelu o noszenie odblasków szczeciński Szpital „Zdroje” – Obrażenia były zbyt poważne. Powitaliśmy jesień. Zadbajcie o bezpieczeństwo – swoje, Waszych Pociech, rodziców, dziadków! Noście elementy odblaskowe – to może uratować życie!
Co do tego, że elementy odblaskowe mogą naprawdę ratować życie i zdrowie, wątpliwości nie ma także policja.
– Noszenie odblasków jest niezwykle ważne, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej – zaznacza nadkom. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Wcześnie zapadający zmierzch oraz późny wschód słońca powoduje, że przez większość dnia jest ograniczona widoczność w ruchu drogowym.
I dodaje, że w niektórych sytuacjach odblaski są wręcz obowiązkowe.
– Przepisy obligują nas do całorocznego noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym przez cały rok – zwraca uwagę policjantka. – Nie ma jednak przepisów obligujących nas do noszenia odblasków na terenie zabudowanym. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że nosząc elementy odblaskowe, zwłaszcza o tej porze roku, w ogromnym stopniu wpływamy na nasze bezpieczeństwo.
Najlepiej to obrazują konkretne dane zebrane przez specjalistów.
– Odblask widoczny jest nawet ze 150 metrów, wyraźnie widziany jest przez kierowcę już ze 100 metrów – przedstawia te dane nadkom. Mirosława Rudzińska. – Ta odległość pozwala na odpowiednią uwagę i reakcję ze strony kierowcy. Natomiast po zmierzchu, kiedy nie posiadamy elementów odblaskowych, jako piesi uczestnicy ruchu drogowego widziani jesteśmy z może kilkunastu metrów. Droga hamowania pojazdu może wynosić średnio 30-40 metrów, a w czasie jesiennej czy zimowej aury, ze względu na mokrą, śliską nawierzchnię, może wydłużyć się o dodatkowe kilkanaście metrów. To są główne powody, dla których warto nosić elementy odblaskowe.
Policjanci również więc apelują o wyposażenie w nie przede wszystkim dzieci, ale i dorosłych.
– Zachęcamy wszystkich do noszenia odblasków, a zwłaszcza dzieci – podkreśla policjantka. – To o nie powinniśmy szczególnie zadbać w tym czasie i zaopatrzyć je w odblask bądź w odzież posiadającą elementy odblaskowe. W sieci znajdziemy bardzo dużo filmów pokazujących, jak działa noszenie odblasków i jak bardzo zmienia to perspektywę jadącego kierowcy wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. ©℗
(sag)