Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Obywatelskie zatrzymanie

Data publikacji: 09 sierpnia 2016 r. 10:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Obywatelskie zatrzymanie
 

W organizmie miał prawie 1,3 promila alkoholu, ale wsiadł za kierownicę i przewoził 9-letnie dziecko. To jeden z przypadków, które wykryli policjanci podczas kontroli na drogach miasta i powiatu koszalińskiego. 

W sumie policjanci koszalińskich jednostek zatrzymali pięciu kierowców, którzy swoim zachowaniem zagrażali innym użytkownikom ruchu. Doszło też do ujęcia obywatelskiego. W Koszalinie przy ulicy Wyki kierowca peugeota na skrzyżowaniu podczas wykonywania manewru skrętu z powodu nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna najpierw uderzył w znak drogowy, następnie w drzewo, a potem chciał odjechać. Jednak z powodu uszkodzeń samochodu nie mógł kontynuować jazdy. Świadek zdarzenie natychmiast odebrał kluczyki kierowcy, od którego czuć było alkohol kluczyki. Zaalarmował też policję. 30-latek miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie.  

Również w Koszalinie oplem jechał nieodpowiedzialny 30-latek. Był nietrzeźwy i miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Co gorsza, przewoził w samochodzie 9-letnie dziecko. 

- Sprawami wszystkich zatrzymanych kierowców zajmie się sąd, a za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności  - informuje sierż. Beata Gałka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. ©℗ (m)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mario
2016-08-11 23:11:07
Nie wiem czemu sie upierasz nad bezprawnym zabraniem kluczykow? Nie wiecz czy przepisy sa nie jasne dla Ciebie czy jestes jednym z tych potencjalnych mordercow jezdzacych po pijaku? Ale dla mniej inteligentnego juz wyjasniam ;) tak w skrocie (bo jak umiesz pisac i czytac to poczytaj kodeks karny i twoje prawa lub idz na darmowa porade prawna w UM) Przy zabraniu kluczykow nie ma mowy o przestepstwie bo dzialasz d DOBREJ WIERZE i nie oddalasz sie z nimi z miejsca zdarzenia. Nie masz zamiaru ich uzyc a tylko twoim zamiarem jest proba powstrzymania PRZESTEPCY i jego oddalanie sie z miejsca przestepstwa!!! Ale jak ktos ma klapki na oczach to i tak tego nie zrozumie! W twoim toku rozumowania to tez nie mozesz pijakowi zabronic wsiadac ani go dotknac przy takiej porobie bo jeszcze naruszysz jego nietykalnosc cielesna. A jak zlapiesz zlodzieja na goracym uczynku to nie powinnes go dotknac i tylko powiedziec -ejj zaczekaj juz dzwonie na Policje prosze nie odchodz.
Prawne dylematy
2016-08-10 12:40:55
...jak taki pijaczyna w trakcie swojej beztroskiej eskapady wjedzie w przystanek, zabije kilka osób a innym zabierze zdrowie do końca życia - to także będziesz prawił morały o braku "podstawy prawnej" ! Brawo Koszalinianin.
"podstawa prawna"...
2016-08-10 09:48:43
Między odebraniem kluczy włascicielowi a "...: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa.."jest przepaść bezdenna. To naginanie prawa! Uniemozliwić nietrzeżwemu siadanie za kierownicą auta a odebranie mu jego wł a s n o ś ci, to zasadnicza róznica. Dziwi mnie, że taki kauzyperda jak ty, tak prostej sprawy nie rozrózniasz....
podstawa prawna Mario
2016-08-10 01:40:34
O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Wiec za nim cos napiszesz sprawdz w kodeksie lub w internecie a potem sie wypowiadaj o aspekty prawne!!!!
@"To jest twój pierwszy"
2016-08-09 21:58:48
Ty wogóle nie rozumiesz i s t o t y prawa i państwa! Samowolne odbieranie kluczy włascicielowi - jest bezprawiem! A władza która taki stan akceptuje- utwierdza bezprawie! Takie państwo -nierządem stoi!(o tym pisał poeta w "Odprawie nposłów greckich"!
2016-08-09 17:10:05
2016-08-09 21:02:48
To jest twój pierwszy raz kiedy o tym usłyszałeś bo tak na to wygląda zabrać prawo jazdy co najmniej na 5lat i co będą jeździć bez były takie wypadki mało się tym interesujesz .Zapamiętaj jedno dla ratowania większości musimy i możemy poświęcać jednostki tzn złapany ukarany przerobiony na dawcę organów ludzkich ,samochód do huty na przetopienie a ukarać kwotą 5-10-15 rodzinę tego sprawcy aby wszyscy mieli pełną świadomość jaka jest kara za takie przestępstwo .Musimy dać wyraźny sygnał ja też nie chcę pijanych ,naćpanych i wariatów drogowych .Pozdrawiam
Bezprawie w..
2016-08-09 20:37:31
...w państwie "prawa i sprawiedliwości"! Zabranie kluczy od auta, od domu czy czegokolwiek to rozbój! Jaką normą prawną jest umocowane "obywatelskie zatrzymanie"??? I policja takie działanie akceptuje? Co na to prawnicy?
MIETEK SOCHA
2016-08-09 17:10:05
ja nie chce na drodze pijaków ,kiedy jestem w barze aniech popijaja za komuny nie do pomyślenia dla maluczkich. pijanemu co wsiada do auta zabrać prawo jazdy co najmniej na 5 lat i ukarać pienięznie na kwotę 10 tys zl. panie MINISTRZE ZIOBRO SZYBKO BO MAMY NIEPOWAŻNYCH I ŚMIESZNYCH. POZDRAWIAM TRUNKOWYCH ALE BEZ SAMOCHODU
obiektywny wielkopolanin
2016-08-09 15:23:55
Taką postawę tylko pochwalić!! Szacun !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA