sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Obywatelskie zatrzymanie

Obywatelskie zatrzymanie

Obywatelskie zatrzymanie
Data publikacji: 2016-08-09 10:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:08
Wywietleń: 1659 147690

W organizmie miał prawie 1,3 promila alkoholu, ale wsiadł za kierownicę i przewoził 9-letnie dziecko. To jeden z przypadków, które wykryli policjanci podczas kontroli na drogach miasta i powiatu koszalińskiego. 

W sumie policjanci koszalińskich jednostek zatrzymali pięciu kierowców, którzy swoim zachowaniem zagrażali innym użytkownikom ruchu. Doszło też do ujęcia obywatelskiego. W Koszalinie przy ulicy Wyki kierowca peugeota na skrzyżowaniu podczas wykonywania manewru skrętu z powodu nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna najpierw uderzył w znak drogowy, następnie w drzewo, a potem chciał odjechać. Jednak z powodu uszkodzeń samochodu nie mógł kontynuować jazdy. Świadek zdarzenie natychmiast odebrał kluczyki kierowcy, od którego czuć było alkohol kluczyki. Zaalarmował też policję. 30-latek miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie.  

Również w Koszalinie oplem jechał nieodpowiedzialny 30-latek. Był nietrzeźwy i miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Co gorsza, przewoził w samochodzie 9-letnie dziecko. 

- Sprawami wszystkich zatrzymanych kierowców zajmie się sąd, a za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności  - informuje sierż. Beata Gałka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. ©℗ (m)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

Mario
Nie wiem czemu sie upierasz nad bezprawnym zabraniem kluczykow? Nie wiecz czy przepisy sa nie jasne dla Ciebie czy jestes jednym z tych potencjalnych mordercow jezdzacych po pijaku? Ale dla mniej inteligentnego juz wyjasniam ;) tak w skrocie (bo jak umiesz pisac i czytac to poczytaj kodeks karny i twoje prawa lub idz na darmowa porade prawna w UM) Przy zabraniu kluczykow nie ma mowy o przestepstwie bo dzialasz d DOBREJ WIERZE i nie oddalasz sie z nimi z miejsca zdarzenia. Nie masz zamiaru ich uzyc a tylko twoim zamiarem jest proba powstrzymania PRZESTEPCY i jego oddalanie sie z miejsca przestepstwa!!! Ale jak ktos ma klapki na oczach to i tak tego nie zrozumie! W twoim toku rozumowania to tez nie mozesz pijakowi zabronic wsiadac ani go dotknac przy takiej porobie bo jeszcze naruszysz jego nietykalnosc cielesna. A jak zlapiesz zlodzieja na goracym uczynku to nie powinnes go dotknac i tylko powiedziec -ejj zaczekaj juz dzwonie na Policje prosze nie odchodz.
2016-08-11 23:11:07
Prawne dylematy
...jak taki pijaczyna w trakcie swojej beztroskiej eskapady wjedzie w przystanek, zabije kilka osób a innym zabierze zdrowie do końca życia - to także będziesz prawił morały o braku "podstawy prawnej" ! Brawo Koszalinianin.
2016-08-10 12:40:55
"podstawa prawna"...
Między odebraniem kluczy włascicielowi a "...: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa.."jest przepaść bezdenna. To naginanie prawa! Uniemozliwić nietrzeżwemu siadanie za kierownicą auta a odebranie mu jego wł a s n o ś ci, to zasadnicza róznica. Dziwi mnie, że taki kauzyperda jak ty, tak prostej sprawy nie rozrózniasz....
2016-08-10 09:48:43
podstawa prawna Mario
O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Wiec za nim cos napiszesz sprawdz w kodeksie lub w internecie a potem sie wypowiadaj o aspekty prawne!!!!
2016-08-10 01:40:34
@"To jest twój pierwszy"
Ty wogóle nie rozumiesz i s t o t y prawa i państwa! Samowolne odbieranie kluczy włascicielowi - jest bezprawiem! A władza która taki stan akceptuje- utwierdza bezprawie! Takie państwo -nierządem stoi!(o tym pisał poeta w "Odprawie nposłów greckich"!
2016-08-09 21:58:48
2016-08-09 17:10:05
To jest twój pierwszy raz kiedy o tym usłyszałeś bo tak na to wygląda zabrać prawo jazdy co najmniej na 5lat i co będą jeździć bez były takie wypadki mało się tym interesujesz .Zapamiętaj jedno dla ratowania większości musimy i możemy poświęcać jednostki tzn złapany ukarany przerobiony na dawcę organów ludzkich ,samochód do huty na przetopienie a ukarać kwotą 5-10-15 rodzinę tego sprawcy aby wszyscy mieli pełną świadomość jaka jest kara za takie przestępstwo .Musimy dać wyraźny sygnał ja też nie chcę pijanych ,naćpanych i wariatów drogowych .Pozdrawiam
2016-08-09 21:02:48
Bezprawie w..
...w państwie "prawa i sprawiedliwości"! Zabranie kluczy od auta, od domu czy czegokolwiek to rozbój! Jaką normą prawną jest umocowane "obywatelskie zatrzymanie"??? I policja takie działanie akceptuje? Co na to prawnicy?
2016-08-09 20:37:31
MIETEK SOCHA
ja nie chce na drodze pijaków ,kiedy jestem w barze aniech popijaja za komuny nie do pomyślenia dla maluczkich. pijanemu co wsiada do auta zabrać prawo jazdy co najmniej na 5 lat i ukarać pienięznie na kwotę 10 tys zl. panie MINISTRZE ZIOBRO SZYBKO BO MAMY NIEPOWAŻNYCH I ŚMIESZNYCH. POZDRAWIAM TRUNKOWYCH ALE BEZ SAMOCHODU
2016-08-09 17:10:05
obiektywny wielkopolanin
Taką postawę tylko pochwalić!! Szacun !!
2016-08-09 15:23:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy