– Większość ludzi, których spotykamy, to miłe, dobre osoby, które nie chcą nas skrzywdzić. Jednak niektórzy nieznajomi mogą mieć wobec nas złe intencje, mogą być niebezpieczni – taki przekaz trafia do szczecińskich uczniów. Profilaktyczne zajęcia prowadzą specjalnie przeszkolone strażniczki miejskie.
Uczestnicy zajęć dowiadują się, że nie da się rozpoznać na podstawie czyjegoś wyglądu, a nawet zachowania, czy dana osoba ma złe, czy dobre zamiary. Aby to wiedzieć, trzeba ją znać, a nieznajomy to osoba, o której nic nie wiemy.
Zajęcia pod nazwą „Obcy” prowadzone przez strażniczki z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej Szczecin odbywają się w szkołach i przedszkolach. Prowadzą ją specjalnie wybrane mundurowe, które mają ukończone studia wyższe na kierunku pedagogicznym. Na stronie internetowej szczecińskiej formacji można znaleźć około 20 programów tematycznych, z którymi strażniczki trafiają do uczniów – większość z nich to programy autorskie.
W ostatnim czasie do szczecińskich strażniczek szkolnych wpłynęły sygnały od dyrekcji placówek oświatowych o osobach niepożądanych, pojawiających się wokół szkół. W związku z nowym rokiem szkolnym funkcjonariuszki przeprowadzają w szkołach i przedszkolach pogadanki, podczas których tłumaczą, kto to jest „osoba obca” oraz w jaki sposób zachować bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi.
– Strażniczki szkolne demonstrują dzieciom plansze edukacyjne, na podstawie których uświadamiają najmłodszym, jakie mogą być niebezpieczne skutki wynikające z kontaktów z nieznanymi osobami – tłumaczy Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. – Poprzez zabawy dydaktyczne przypominają kilka złotych zasad, których przestrzeganie bezwzględnie zalecają strażniczki.
Wśród nich są takie jak „nie ufaj obcym ludziom, np. nie przyjmuj od nich słodyczy, zabawek”, nie idź z obcą osobą do jej mieszkania czy w inne wskazane przez nią miejsce, nie zdradzaj sekretów rodzinnych, nie opowiadaj obcym o planach wakacyjnych, urlopowych, wyjazdach ani o stanie majątkowym rodziny, nie otwieraj drzwi pod nieobecność rodziców lub starszego rodzeństwa i nigdy nie wsiadaj do samochodu osoby nieznajomej.
Referat liczy osiem osób. Początkowo funkcjonariuszki niechętnie były widywane w szkołach. Szybko jednak pedagodzy, nauczyciele i dyrekcje szkół przekonali się, że taka współpraca obu stronom przynosi korzyści. Obecnie kalendarz odwiedzin poszczególnych placówek wypełniony jest do końca roku szkolnego 2017/2018. Wielokrotnie w grafiku udaje się jednak znaleźć wolne terminy i kolejne placówki mogą liczyć na odwiedziny. ©℗
ToT