poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Obchody Dnia Weterana w Szczecinie. Filharmonia na biało-czerwono

Obchody Dnia Weterana w Szczecinie. Filharmonia na biało-czerwono

Obchody Dnia Weterana w Szczecinie. Filharmonia na biało-czerwono
Data publikacji: 2020-05-29 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-31 17:53
Wywietleń: 497 457300

Gmach Filharmonii Szczecińskiej rozbłyśnie narodowymi barwami w piątek wieczorem, żeby upamiętnić Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Taka forma uczczenia zachodniopomorskich weteranów to pomysł 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada 29 maja. Ustanowiony przez Sejm jest obchodzony jest od 2012 roku. I co roku, z tej okazji jedno z miast - siedzib garnizonów wojskowych - jest gospodarzem tego święta. Z udziałem kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej odbywają się wtedy wojskowe uroczystości oraz piknik dla mieszkańców regionu, w którym odbywa się impreza. W 2014 te centralne obchody organizowane były w Szczecinie, na Jasnych Błoniach. W tym roku uroczystości miały się odbyć w Lublinie, plany weteranów pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

- Postanowiliśmy, że w formie, która jest bezpieczna i nie wymaga zgromadzeń, a jednak widoczna, powinniśmy jednak zaakcentować szacunek dla weteranów właśnie tu, w Szczecinie. Bo to miasto i jego żołnierze w szczególny sposób byli i są wciąż zaangażowani w działaniach na misjach - mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Poprosiliśmy dyrekcję Filharmonii w Szczecinie o oświetlenie tego pięknego, reprezentacyjnego gmachu w narodowe, biało-czerwone barwy.

Dzień Weterana

Inicjatywę 14 ZBOT wsparły pozostałe jednostki wojskowe: 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana z jej podległymi jednostkami, które wielokrotnie brały udział w misjach m.in. w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach czy w Afryce, a także 5 Pułk Inżynieryjny w Podjuchach, który także wielokrotnie wysyłał swoich żołnierzy do udziału w operacjach poza granicami kraju. I Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych na Misjach Poza Granicami Kraju, jedyna taka pozarządowa organizacja w kraju, która zrzesza i pomaga rannym i poszkodowanym żołnierzom oraz ich rodzinom.

- Cieszymy się, że pamięć o nas, weteranach, szczególnie tych, którzy w trakcie wykonywania zadań w misjach doznali uszczerbku na zdrowiu, wciąż żyje wśród naszych kolegów-żołnierzy i cywilów. Ten akcent, jakże widoczny w Szczecinie wieczorem, 29 maja jest tego jasnym dowodem - mówi prezes Stowarzyszenia, Tomasz Kloc, były żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, pierwszy ranny w misji w Iraku.

(ip)

Fot. 14 ZBOT

Obchody Dnia Weterana w Szczecinie. Filharmonia na biało-czerwono

Komentarze

zgr-edo - VIII zmiana PWJS 5577
W Iraku,Afganistanie, Bałkanach czy w Afryce to byli jako mieso armatnie nowego sojusznika zza oceanu wielbionego przez POPiS. To raczej święto amerykańskich najemników, a nie weteranów WP misji pokojowych.
2020-05-30 10:34:39
To znaczy dodali tylko czerwieni ?
.
2020-05-29 15:50:45
beee
Filharmonia na biało-czerwono!!!!! No i????? Co za tym stoi? Wracamy do normalności z tymi bezsensownymi inicjatywami?
2020-05-29 15:24:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie