To temat rzeka - dosłownie. I coraz większy problem - szczególnie teraz, czyli w okresie panującej suszy hydrologicznej. A zarazem wyzwanie - w przygotowaniu miast do negatywnych zmian klimatu. Będzie okazja, żeby o tym porozmawiać, czyli konkretnie o wodzie i jej szeroko rozumianej dostępności - już w najbliższy czwartek (8 maja), w Szczecinie.
Okazję ku temu daje szczególne wydarzenie - otwarte dla wszystkich spotkanie na Łące Kany ph. „Wspólne wyzwania: Woda". Rozpocznie się o godz. 16.
- Jako Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Szczecinie wspólnie z Instytutem Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego współorganizujemy wizytę studyjną członków Stowarzyszenia Stadtpartner Stettin - przekazuje Barbara Markowska, filolożka języka polskiego, bibliotekarka, nauczycielka, animatorka kulturowa. - W jej pierwszym dniu, w środę, w Instytucie Biologii US odbył się panel ekspercki z udziałem przedstawicieli stowarzyszenia, reprezentujących Niemcy, Turcję, Syrię, Nikaraguę, przedstawicieli samorządu oraz pracowników naukowych. Teraz zapraszamy na spotkanie otwarte, na Łące Kany. Żeby porozmawiać o wodzie. O tym, jakie są nasze wspólne wyzwania z nią związane i jakie są działania społeczeństwa obywatelskiego jej temacie. Jaka edukacja ekologiczna, co ze zbieraniem deszczówki i tworzeniem miasta-gąbki? Jak na przykład dbamy o czystość Odry?
Kto chce się dowiedzieć, jak z tego rodzaju problemami - czystością wody i jej wystarczającą ilością dla wszystkich - radzą sobie miasta dla Szczecina partnerskie, ten właśnie podczas czwartkowego (8 maja) spotkanie będzie miał okazję się dowiedzieć. Doświadczeniem i wiedzą z zainteresowanymi będą się dzielili przedstawiciele dzielnicy Berlina Friedrichshain-Kreuzberg, Kadiköy/Stambul i San Rafael del Sur w Turcji, Derik w Syrii, a także Wiesbaden, Porta Westfalica i Ingelheim am Rhein w Niemczech.
Spotkanie ma charakter otwarty, a wszyscy mile widziani. ©℗
(an)