Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nożownik zaatakował nie po raz pierwszy

Data publikacji: 07 lipca 2016 r. 21:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Nożownik zaatakował nie po raz pierwszy
 

Czerwcowy wieczór, skrzyżowanie alei Bohaterów Warszawy i ulicy Ku Słońcu w Szczecinie. Pan Robert wychodzi z psem na spacer. Niedaleko własnego domu ginie, od ciosów zadanych nożem. Jest przypadkową ofiarą młodego, 32-letniego mężczyzny. Mężczyzny, którego już opisywaliśmy w „Kurierze" dwa lata temu - groził dwóm kobietom, że obleje je kwasem. Sprawa gróźb umorzona została przez prokuraturę ze względu na chorobę psychiczną podejrzanego, równocześnie stwierdzono, że „podobieństwo popełnienia przez niego podobnych czynów jest wysokie". Ale sąd odrzuca wniosek o umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, robi to na podstawie kolejnej opinii biegłych psychiatrów.

Marzec 2014 r. Przecina opony w samochodzie, krzyczy, że obleje kobiety kwasem, zastrasza całą rodzinę. Wydarzeniami zajmuje się policja z prokuraturą, mężczyzna uspokaja się. Unika kary, ze względu na swoją chorobę psychiczną. Biegły wskazuje natomiast, że „przebywanie podejrzanego na wolności w sytuacji, kiedy dochodzi u niego do zaostrzenia się objawów psychotycznych, grozi poważnym niebezpieczeństwem dla porządku prawnego". Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie prosi o dodatkową opinię biegłych psychiatrów, a gdy okazało się, że mężczyzna leczy się ambulatoryjnie, uznaje, że „nie trzeba ponownie go internować".

- On jest jak bomba z opóźnionym zapłonem, powinien być ubezwłasnowolniony. Dzisiaj my jesteśmy w potrzasku, jutro może upatrzyć sobie kogoś innego. Oby nikomu nie stała się krzywda".  Te słowa padły dwa lata temu z ust naszej Czytelniczki. Niestety - okazały się prorocze.

2 czerwca tego roku zginął od ciosów nożem pan Robert. Podejrzany o zabójstwo po dwóch godzinach wpadł w sidła policji. Aresztowano go na 3 miesiące, odmówił badania psychiatrycznego, w związku z czym biegli mają wnioskować o obserwację psychiatryczną.

Z dokumentów, do których dotarliśmy wynika, że podejrzany od lat leczył się w związku ze schizofrenią paranoidalną, ma za sobą kilka pobytów w szpitalu.

Ewelina KOLANOWSKA

Fot. Anna GNIAZDOWSKA (arch.)

Więcej o sprawie w weekendowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego i e-wydaniu z 8.07.2016 r.

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2017-02-14 07:32:21
Dokładnie, sędziego zdegradować i wsadzić, razem z tymi wszystkimi biegłymi. A nożownika...hmmm... Kara śmierci!
Marcel
2016-08-03 23:17:17
Tym razem sąd musi się postarać, albo zamkną go na dobre, albo ludzie im nie darują. Sędzia, który go wypuścił powinien honorowo odebrać sobie życie, jak Japończyk albo zrezygnować ze stanowiska.
Czytelnik
2016-07-21 12:35:26
Niestety w Polsce osoba chora psychicznie, skłonna do przemocy musi najpierw zabić aby trafić na jakiś czas do ośrodka ... potem ją wypuszczają bo "nie stwarza już zagrożenia" zabija ponownie, wtedy dopiero trafia na dłużej ... a tak w ogóle biegli nie mieli racji więc albo popełnili błąd, albo ich wiedza jest nie wystarczająca przez co sami powinni trafić pod sąd.
Pionier
2016-07-16 00:36:10
Dobrze, że piszecie o tym, może tym razem nie wypuszczą bandziora na wolność. Jak to jest? Zabił i ma w ogóle jakieś prawa? Prawo odmowy badań? Powinni go stłuc, a potem zawlec na badania, ON ZABIŁ CZŁOWIEKA!!! Może jeszcze cattering specjalny i gry wideo by się nie nudził?
taki ktoś
2016-07-11 15:09:42
Powinni podać nazwisko tego sędziego oraz tych biegłych psychaitrów, macie teraz człowieka na sumieniu!!!
Nikt ważny
2016-07-08 10:09:03
@rocznik 1974 Może nie zauważyłeś, ale to właśnie prawa ogółu liczą się bardziej niż prawa jednostki. To właśnie poprzez zasłanianie się ochroną praw ogółu nie respektuje się praw jednostek, np. prawo do prywatności łamane jest w imię bezpieczeństwa (podsłuchy telefoniczne, czy zaglądanie ludziom w ich korespondencję lub poprzez szpiegowanie, gdzie ostatnio byłeś w internecie, łamanie tajemnicy bankowej czy medycznej). Więc nie mów mi, że nie respektuje się praw ogółu, bo to ogłupia się ten ogół, aby można było szaremu Kowalskiemu wejść w butach w jego życie, prywatność, godność i sprowadza się go do stanu niższego niż prostytutka, bo ta za wchodzenie w siebie bierze chociaż pieniądze. Natomiast my żyjemy w Polsce, w kraju, w którym uczciwy obywatel jest podporządkowanym niewolnikiem nieposiadającym żadnych praw, a prawa do obrony własnego życia to już tutaj w ogóle się nie widuje (zakaz posiadania legalnie broni palnej). Tutaj od zawsze większe prawa mają przestępcy, gwałciciele, znęcający się psychicznie lub fizycznie nad własnymi rodzinami czubki, psychicznie chorzy, alkoholicy, piraci drogowi.
rocznik 1975
2016-07-08 09:55:47
@rocznik1974 Brawo za właściwe podsumowanie. Jak ja tęsknię za latami 80.
Brawo sądy - Gratulacje!!!
2016-07-08 09:26:31
No tak, wysoki sąd orzeka, że jest pan psychicznie chory, jest duże prawdopodobieństwo, że zrealizuje pan swoje groźby, ale będzie najlepiej, jak pozostanie pan w domu i będzie zażywał dużo spacerów. Czy jest znane nazwisko tego sędziego, który wydawał poprzedni wyrok, bo pewnie rodzina zabitego nie chciałaby, żeby sądził i tym razem.
rocznik 1974
2016-07-08 07:30:26
Wszystko przez lewackie wydumane prawa człowieka. Priorytetem powinny być prawa ludzi(ogółu), a nie prawa człowieka(jednostki). Podobnie jest z terrorystami, gość odpowiedzialny za zamachy w Paryżu ma indywidualną siłownię i cztery cele do dyspozycji, żeby nie dostał depresji...i jak będziemy mili to może coś zezna...Ma swoje prawa! Imadło, woda do cucenia i też zezna! I to szybciej...Normalni ludzie nie wiedzą czy wrócą z kina do domu, bo wszelkiej maści świry chodzą spokojnie po wolności delektując się swoimi prawami! Za komuny, której nienawidziłem, był aparat represji, oczywiście w wielu punktach bandycki, ale bawiłem się z kumplami do wieczora na podwórku, nikt nas nie porywał i nie gwałcił, a jak coś przeskrobałem to lanie spuścił mi sąsiad, albo cieć i rodzice nie ciągali go po sądach tylko jeszcze kazali go przeprosić. Homoseksualiści nie żyli wcale w ukryciu, nikomu nie przeszkadzali, ale nie łazili po ulicy z piórkiem w dupie! Żyli normalnie, bo były jakieś NORMY i zasady. Ale mnie z rana wzięło...
@Gargamel
2016-07-08 06:30:44
Nie wszyscy , tylko ci którzy wydali pozytywną opinię. Redakcja powinna podać ich nazwiska.
@
2016-07-07 23:26:40
Dokładnie tak. Za współudział
Gargamel
2016-07-07 22:14:54
Teraz wszyscy ci biegli i sędzia powinni zostać skazani tak samo jak ten psychopata.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA