Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Nowy właściciel willi poszukiwany [GALERIA]

Data publikacji: 2019-03-09 07:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Nowy właściciel willi poszukiwany
Willa ta sama, ale już nie taka sama. I znów na sprzedaż.  

Inwestor z Poznania, który trzy lata temu odkupił zabytkową willę przy al. Wyzwolenia 73 w Szczecinie od Fundacji Rozwoju PSL, a do tej pory wykonał częściowy jej remont, w tym odrestaurował elewacje budynku, szuka dla niej już nowego właściciela. To ta sama zabytkowa willa zamieniona w siedzibę struktur PSL i przez siedem powojennych dekad doprowadzona niemal do ruiny przez działaczy spod znaku koniczyny.

Sprzedana przez PSL-owską’ Fundację Rozwoju, bo formalnie do niej należała, doczekała się nowego prywatnego właściciela. Odkupiła ją za 2,5 mln zł na początku 2016 roku spółka „Belvedere" z Poznania. Nowy właściciel zamierzał stworzyć tam kompleks hotelowo-apartamentowy, na około 120 miejsc noclegowych, z restauracją i salą konferencyjną. Remont i renowacja willi miałyby być pierwszym etapem większego przedsięwzięcia. Obok zabytkowej budowli – jak zakładała wstępna koncepcja – miał stanąć nowoczesny przeszklony wielopiętrowy budynek. Między willą i nową zabudową powstać miał łącznik. Nowy kompleks hotelowo-apartamentowy miałby być gotowy w końcu 2018 roku.

Remont rozpoczął się w sierpniu 2016 r. pod nadzorem konserwatora zabytków. Koszt prac na początku wyceniony był na około 1,5 mln zł. Jak informował „Kurier" pod koniec maja 2017 r. Janusz Mokrzycki, prezes spółki Belvedere, ten wydatek miał być sfinansowany z kapitału spółki. Wówczas była też mowa o szansie na uzyskanie dodatkowych źródeł zewnętrznych.

Na tyłach odrestaurowywanej willi, gdzie dotąd stało i nadal stoi kilka garaży, poznański inwestor planował budowę nowego przeszklonego budynku z przeznaczeniem na hotel. Projekt miał być sfinansowany z kredytu bankowego oraz funduszu inwestycyjnego. Docelowo w nowej części zabudowy miał powstać hotel sieciowy. A koszt całej inwestycji poznański właściciel szacował wówczas na około 25 mln zł.

Przy skali zaniedbań - mimo tego, co na zewnątrz już widać - roboty wciąż jeszcze sporo. Prace remontowe, które trwały ponad dwa lata, wstrzymane zostały już jakiś czas temu. Co najmniej od kilku miesięcy anonse o sprzedaży pojawiają się wśród ofert biur i agencji pośredników w obrocie nieruchomościami. W lutym tablica z informacją o sprzedaży nieruchomości zawisła też na werandzie od frontu budowli.

Kapitalny remont, renowacja najwyraźniej przerosły finansowe możliwości właściciela z Wielkopolski. Teraz projekt zagospodarowania parceli z planami dotyczącymi dobudowy na tyłach willi kilkunastopiętrowego nowego budynku stanowi część pakietu jako załącznik do oferty sprzedaży całej nieruchomości. Jest ona do kupienia za 8,5 mln zł. Sam budynek ma 1433 mkw..,a działka na której stoi to w sumie 1600 mkw. gruntu do zagospodarowania.

Powstanie willi przy al. Wyzwolenia 73 datowane jest na rok 1880. Jej pierwszym właścicielem był mistrz budowlany Carl Fischer. Wzniesiona w stylu eklektycznym z przewagą elementów neorenesansowych – według Encyklopedii Szczecina, na którą powołuje się Wikipedia – początkowo należała właśnie do rodziny Fischerów. Na początku XX wieku mieściły się w niej lokale mieszkalne oraz biuro spółki Deutsche Ortopädische Werke GmbH. W 1943 r. budynek nabył kupiec T. Schulzer. Od 1946 r. była siedzibą ludowców – najpierw PSL Stanisława Mikołajczyka, później Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a po 1989 r. znów PSL. Tak było do listopada 2015 r. – wtedy partia przeniosła się do innej siedziby, też do wilii i to całkiem niedaleko, bo przy ul. Matejki 8, a starą, zdewastowaną należącą do niej fundacja wystawiła na sprzedaż. To jedyny z przedwojennych budynków zachowany do dziś wzdłuż odcinka alei od okolic dawnej „Dany” do skrzyżowania z ul. Małopolską. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kart blanche
2019-04-27 10:06:02
Szło dobrze na wyłudzeniach VAT- tu to się Mokremu willle i hotele marzyły. A teraz trzeba sprzedawać żeby nie zabrali i ukrywać się za granica . Taki los niedobrych ludzi. Dla których tylko pieniądze się liczą a każdy inny to śmieć .
Lehoo
2019-03-10 13:03:55
@cdn, @entuzjasta A nie wstyd to księdzu takie głupoty wypisywać ?
cdn
2019-03-09 16:12:21
Smialo panie krzystek szczecin musi byc nowoczesny ieuropejski.NIech bedzie to miejsce schadzek sodomitow ,kodomitow i innych zboczencow.
entuzjasta
2019-03-09 11:51:57
PSL chce podobno odkupić willę - ma w niej powstać pierwszy w Polsce hotel dla gejów "Kakaowa Tęcza".
Darunio
2019-03-09 09:55:44
Przynajmniej już nie straszy z zewnątrz ale wielka szkoda że jeszcze remont nie skończony :(

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA