Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nowy sprzęt do badania koronawirusa. Testy w dwóch szczecińskich placówkach

Data publikacji: 23 marca 2020 r. 18:39
Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2020 r. 11:09
Nowy sprzęt do badania koronawirusa. Testy w dwóch szczecińskich placówkach
 

Badania próbek na obecność koronawirusa wykonuje się już w dwóch szczecińskich placówkach. Oprócz szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej taką możliwość ma też Medyczne Laboratorium „Diagnostyka”, działające w budynku przychodni na terenie szpitala klinicznego przy ul. Unii Lubelskiej.

Jak podała kierowniczka laboratorium, pracownia wykonuje diagnostykę zakażenia koronawirusem od soboty. Bożena Sembaty na Facebooku napisała: „Razem ze świetną ekipą udało się nam uruchomić pracownię, w której wykonujemy diagnostykę zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Laboratorium Diagnostyki jest gotowe do pracy”.

Szpital przy ul. Unii Lubelskiej

Laboratorium będzie wspierać najbardziej obecnie obciążony szpital wojewódzki przy ul. Arkońskiej. Na co dzień jednak zajmuje się obsługą laboratoryjną SPSK 1 przy ul. Unii Lubelskiej. Dzięki uruchomieniu w „Diagnostyce” badań na koronawirusa, również klinika w razie potrzeby będzie miała możliwość skorzystania z jej usług. Wprawdzie SPSK 1 PUM nie zajmuje się obecnie pacjentami, którzy są podejrzani o zakażenie, ale sytuacja w każdej chwili może się zmienić.

Aby się na taką ewentualność przygotować, do ZOZ-u PUM już wkrótce trafi urządzenie do testów na koronawirusa, którego zakup sfinansuje gmina Szczecin.

– Sprzęt trafi do naszego laboratorium mikrobiologicznego – mówi dr Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa Specjalistycznego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1.

Kiedy znajdzie się w klinice? Najwcześniej za 10-14 dni.

W ramach przygotowań szpitala do nowej sytuacji epidemiologicznej, wojewoda przekazał placówce 912,5 tys. zł na refundację kosztów związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia. Dodatkowo szpital zwrócił się do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem o sfinansowanie dalszych zakupów: środków ochrony indywidualnej, materiałów jednorazowego i wielorazowego użytku oraz wysokospecjalistycznego sprzęt medycznego.

Szpital przy ul. Arkońskiej

Przypomnijmy, że do ubiegłej soboty jedyny sprzęt do badania próbek na obecność koronawirusa znajdował się w szpitalu przy Arkońskiej. Jest już mocno obciążony.

– Na wynik czeka się obecnie 24 godziny – twierdzi Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego.

Tak jak w przypadku szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, również szpital wojewódzki już wkrótce zostanie doposażony (sprzęt sfinansuje Grupa Azoty ZCh Police SA). Nie znamy jeszcze terminu sprowadzenia nowego sprzętu do Polski. Wiemy jednak, że badania będą wykonywane na terenie jednostki, ale przez personel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Maszyna trafi do placówki przy Arkońskiej, bo to tu trafiają chorzy na COVID-19 oraz podejrzewani o zakażenie koronawirusem.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Co ważne, od poniedziałku wykonywane są badania na koronawirusa również w laboratorium WSSE.

– Wykonujemy badania próbek pobranych od osób poddanych kwarantannie w naszym województwie – tłumaczy Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego sanepidu. – Badania te polegają na manualnej izolacji próbek.

Wymazy pobiera specjalnie do tego powołany zespół ratowniczy. Ma on odwiedzać osoby izolowane według opracowanego już harmonogramu. ©℗

Leszek WÓJCIK

Fot. Facebook/Bożena Sembaty

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2020-03-24 11:01:05
Dziękuję wszystkim pracownikom Służby Zdrowia za ich odwagę i zaangażowanie w walkę o nasze zdrowie! Dziękuję również osbom fizycznym i firmom wspierającym finansowo i materialnie służbę zdrowia, ratowników i służby sanitarne. Serdecznie dziękuję wszystkim kierowcom zaopatrującym Polskę w towary i usługi!!
dante
2020-03-24 09:26:33
niektórzy będą ciągle narzekać !!
gh
2020-03-24 07:28:35
Przebranie osób na zdjęciu rzeczywiście było potrzebne czy tylko kolejna przebieranka dla zdjęć. A później zacznie się płacz, ze brakuje środków ochrony
Daros
2020-03-23 21:35:44
Wielkie brawa dla tych ludzi. Szkoda że władze państwowe nie potrafią im zapewnić dostatecznej ilości niezbędnych materiałów.
@ Tylko to takie oczywiste:
2020-03-23 19:43:09
Ilość stwierdzonych przypadków zależy od ilości przypadków.
Tylko
2020-03-23 19:10:23
Aby wykorzystywano 100 % możliwości przerobowych tej aparatury, a nie jak dotychczas około 20 próbek / 24 h. Nie dziwota wtedy ze tak mało stwierdzonych przypadków w zachodniopomorskim.
SzOw
2020-03-23 19:05:23
A tu jest rozum i serce!
Brawo
2020-03-23 18:50:15
Brawo bohaterowie!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA