Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Nowy sprzęt dla policjantów do akcji ratunkowych nad wodą [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 08 czerwca 2019 r. 15:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Nowy sprzęt dla policjantów do akcji ratunkowych nad wodą
 

Zestawy zawierające rzutkę i automatyczną kamizelkę ratunkową otrzymali szczecińscy policjanci z oddziału prewencji. Funkcjonariusze, w ramach kolejnej edycji projektu "Bezpiecznie nad morzem", szkolą się też z udzielania pomocy na wodzie.

- Znaczna część powierzchni naszego województwa to tereny wodne, dodatkowo mamy najdłuższą w Polsce linię brzegową, a więc policja, wykonując swoje zadania ustawowe, musi także zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa na terenach wodnych i na wybrzeżu – powiedział w piątek zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie Marek Jasztal.

Zaznaczył, że choć jest to podstawowe zadanie WOPR, także policjanci muszą być przygotowani do niesienia pomocy, na przykład osobom tonącym. Funkcjonariusze ze szczecińskiego oddziału prewencji, którzy patrolują zachodniopomorskie wybrzeże, otrzymali 20 zestawów, zawierających rzutkę ratowniczą i automatyczną kamizelkę ratunkową. Uczyli się też, jak je wykorzystywać.

- Sprzęt, w który zostali dziś wyposażeni policjanci i przeszkolenie ich z jego używania jest bardzo ważne: kiedy funkcjonariusze przyjadą na miejsce i stwierdzą, że jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, mogą od razu działać – powiedział PAP nadkom. Marcin Kłosiński z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Zaznaczył, że sprzęt ten może uratować tonącą osobę nawet, gdy posługujący się nim nie ma bardzo dobrych umiejętności pływackich. - Niejednokrotnie zdarzyło się już – nawet w tym roku – że policjanci z referatu wodnego, zaangażowani do innych czynności, realizowali inne zadania, a policjanci oddziału prewencji w tym czasie przy pomocy łódek ratowników szczecińskiego WOPR płynęli w inne miejsce i udzielali pomocy.

O wsparcie ratowników wodnych, a także czuwanie nad ich bezpieczeństwem, apelował do funkcjonariuszy prezes szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj.

- Praca ratowników polega między innymi na tym, żeby obserwować wodę i ratować tych, którym coś zagraża, ale niestety też dosyć często na tym, aby zapewnić bezpieczny pobyt nad wodą tym, którzy chcą bezpiecznie wypoczywać w przeciwieństwie do tych, którzy chcą im przeszkadzać – zaznaczył.

Przekazany w piątek sprzęt został dofinansowany przez Województwo Zachodniopomorskie kwotą 10 tys. zł. W ramach kampanii "Bezpiecznie nad morzem" planowany jest także zakup minizestawów pierwszej pomocy dla turystów i mieszkańców regionu: znajdzie się w nich maseczka do resuscytacji i jednorazowe rękawiczki. W planach jest też piknik, podczas którego policjanci z oddziału prewencji szczecińskiej policji będą prowadzić zajęcia z resuscytacji i udzielania pomocy osobom tonącym.

(PAP)

Fot. i film: policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No to
2019-06-08 23:31:55
Powodzenienia tak nad woda jak i pod woda...!!
?
2019-06-08 17:02:08
Może na dni morza zacumują przed wałami chrobrego ? miejsca nie zabraknie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA