Rusza wcześniej niż wszystkie z jego poprzednich edycji. Dając szansę na realizację niebanalnych pomysłów, interesujących inicjatyw i oryginalnych projektów, na rozwój lokalny i zielonego Szczecina. Mowa o Szczecińskim Budżecie Obywatelskim, w którym każdy może wziąć udział.
Tym razem w jego puli będzie 17,2 mln złotych. Czyli o ponad 300 tysięcy złotych mniej niż w edycji SBO 2023, a dokładnie tyle, ile w ubiegłorocznym SBO 2024. Gros z tej sumy zostanie przeznaczona na rzecz tzw. projektów lokalnych - 12,04 mln zł. Pozostała - 5,16 mln zł - na realizację Zielonego SBO, czyli inwestycje związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.
SBO 2025 - formalnie - wystartuje 20 lutego br. Od tego dnia będzie można zgłaszać do niego autorskie projekty.
- Podobnie jak w latach ubiegłych, zadania mogą mieć charaktery inwestycyjny lub tzw. miękki, czyli np. działania społeczne, spotkania, wydarzenia. Wystarczy zebrać minimalną liczbę 10 podpisów na liście poparcia i w terminie zgłosić swój projekt. Każdy mieszkaniec może złożyć nieograniczoną liczbę propozycji - przypomina Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.
Kreatywni, ambitni i pełni wiary we własne siły szczecinianie będą mieli miesiąc - do 20 marca br. - na zgłoszenie autorskich projektów do SBO 2025. Wyłącznie drogą elektroniczną, na adres: www.sbo.szczecin.eu
- Projekty zweryfikowane w urzędzie rozpatrywać będzie rada, w której skład wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad osiedli, mieszkańcy i przedstawiciele jednostek miejskich - dodaje Sylwia Cyza-Słomska z CIM. - Odwołania autorów, których projekty zostały negatywnie zweryfikowane, rozpatrywać będzie komisja składająca się z przedstawicieli Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta oraz autorów zwycięskich projektów poprzednich decyzji SBO.
SBO wiele zmienia w przestrzeni miasta, na dobre. Dzięki niemu m.in. powstają miejsca rekreacji i wypoczynku, place zabaw, są rewitalizowane zaniedbane tereny, budowane skateparki, aranżowane turystyczne atrakcje, a też organizowane wydarzenia integrujące lokalne społeczności. Bez realizacji jego projektów dziś trudno sobie wyobrazić którekolwiek ze szczecińskich osiedli. Szkoda, że na ich realizację - na co zwracają uwagę zarówno projektodawcy, jak i sami mieszkańcy - trzeba długo, nawet latami, czekać. ©℗
(an)