Od początku października w ośmiu miastach w Polsce funkcjonują laboratoria, w których szybko i bez skierowania można przeprowadzić badanie w kierunku obecności koronawirusa metodą FRANKD, opracowaną przez polskich naukowców. Wykonywane są również standardowe testy antygenowe oraz RT-PCR. Teraz taki punkt pojawił się także w Szczecinie.
Nowe punkty mobilne pozwalają na wykonanie ok. 1000 wymazów dziennie. Od 1 grudnia uruchomione zostało kolejne miejsce pobrań materiału genetycznego do wykonania testów Covid-19, które stanęło na terenie Uniwersytetu Szczecińskiego – przy ul. Cukrowej 8 w Szczecinie. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Testy wykonywane są metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, posiadający certyfikat CE IVD i zgodny z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu, zostaje on potwierdzony testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego (nie jest konieczna kolejna wizyta pacjenta w placówce). Pacjent nie ponosi już wówczas ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR.
Poza metodą FRANKD w mobilnych punktach możliwe jest również wykonanie standardowych testów RT-PCR, które polegają na pobraniu wymazu z nosogardzieli (ew. obu otworów nosa i gardła) i umożliwiają wykrycie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa. Obecnie testy wykonywane są głównie przy planowanych zagranicznych podróżach służbowych.
W punktach można wykonać również szybkie testy antygenowe, które wykrywają typowe dla koronawirusa białka, powstające w wyniki jego replikacji. Wynik testu otrzymujemy już po 15 minutach od jego wykonania. Zaleca się, aby pozytywny wynik testu antygenowego, został również potwierdzony poprzez badanie RT-PCR.
Oprac. (k)