piątek, 22 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nowy herb i flaga

Nowy herb i flaga

Nowy herb i flaga
Data publikacji: 2018-07-20 07:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-20 09:04
Wywietleń: 1288 339237

Nowy herb, flaga, banner i pieczęć od piątku (20 bm.) obowiązują w gminie Marianowo. Zmiana wizerunku dotychczasowych symboli gminnych była konieczna, gdyż nie były zgodne z tradycją historyczną i przygotowano je z pominięciem zasad weksylologii.

Opracowane jakiś czas temu przez władze Marianowa nowe symbole gminy uzyskały pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji po uprzednim zaopiniowaniu przez Komisję Heraldyczną działającą przy tym ministrze. Jak przyznaje wójt gminy Elżbieta Rink, forma graficzna symboli gminnych wynika z uzasadnienia heraldycznego i miejscowej tradycji.

– Nasza gmina leży w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w środkowej części powiatu stargardzkiego, na Równinie Nowogardzkiej i Pojezierzu Ińskim – tłumaczy Elżbieta Rink, wójt Marianowa. – Istotną rolę dla gminy odgrywają jej walory przyrodnicze, głównie malownicza dolina rzeki Krępy oraz bardzo czyste i bogate w ryby jezioro Marianowskie, które przyciąga wędkarzy. Na jeziorze są również świetne warunki dla żeglarzy i kajakarzy. Przez gminę przebiega także czerwony Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego, upamiętniający stacjonowanie na tych terenach wojsk hetmana w 1657 roku. Nie brakuje wielu wysokiej klasy zabytków.

Wójt dodaje, że właśnie biorąc pod uwagę tradycję historyczną gminy, celowym było umieszczenie w nowym herbie gminy Marianowo godła herbu rodu Wedlów. Jest to figura heraldyczna w postaci czarnego koła, służącego w średniowieczu do łamania kości. Figura ta, jako godło rodu Wedlów, występuje również w herbach dwóch miast w województwie zachodniopomorskim – Chociwla i Drawna. Ale ważniejszym elementem godła herbowego i dlatego umieszczonym w górnej części tarczy herbowej jest uszczerbiony gryf pomorski, wzięty z herbu powiatu stargardzkiego. Mówi on o przynależności do tego powiatu, będącego częścią Pomorza Zachodniego. Poza historycznymi składnikami, w herbie umieszczono również błękitny pas falisty, reprezentujący środowisko naturalne, głównie rzeki i jeziora, biegnące skosem przez centralną część gminy. Barwa srebrna (biała) pola tarczy herbowej nawiązuje zaś do pola herbu województwa zachodniopomorskiego.

– Weksylia: flaga, flaga stolikowa i banner są heraldyczne, czyli obrazują herb na płacie tkaniny – zaznacza Elżbieta Rink. – Ze względu na to, że część czołowa jest najlepiej widoczna przy braku wiatru, dwa elementy godła, czyli głowę gryfa i koło, umieszczono nie na środku flagi, lecz bliżej jej skraju czołowego. Natomiast w środku pieczęci gminnej o średnicy 36 milimetrów umieszczono samo godło bez tarczy herbowej, co pozwoliło na zwiększenie elementów godła. W otoku są napisy Gmina oraz Marianowo, oddzielone od siebie ażurowymi gwiazdkami sześciopromiennymi.

Nowe symbole gminy Marianowo obowiązują od piątku (20 bm.). ©℗

(gra)

Fot. UG Marianowo

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy