Kandydaci na dyrektora instytucji mogą do dwudziestego stycznia składać wnioski o przystąpieniu do konkursu. Kadencja szefa Trafo potrwa trzy lata. Pretendenci muszą przedstawić autorską koncepcję programową obejmującą ten okres. Zawierać ma ona m.in. wizję działalności i rozwoju instytucji, plan współpracy z organizacjami, szkołami, sposoby pozyskiwania środków zewnętrznych.
To drugi konkurs po tym, jak w listopadzie nie udało się wyłonić odpowiedniego kandydata. Wówczas rzecznik prezydenta tak tłumaczył tę decyzję: „W przypadku Trafostacji Sztuki prezydent ocenił, że zbyt mała liczba kandydatów, z którymi mogła zapoznać się komisja konkursowa, nie pozwala na satysfakcjonujący wybór. Również żadna z koncepcji nie spełniła w pełni oczekiwań organizatora".
Przypomnijmy, że wcześniej do prezydenta trafił m.in. list podpisany przez przedstawicieli środowiska artystycznego, w którym twierdzono, że w komisji była tylko jedna osoba potrafiąca ocenić jakość programu artystycznego przedstawionego przez kandydatów (prof. Wojciechowski – przyp. red.), a to za mało.
Trafostacja Sztuki działa w Szczecinie od sierpnia 2013 roku w budynku po zabytkowej transformatorowni przy ul. Świętego Ducha. Jej zarządcą od chwili otwarcia jest firma Baltic Contemporary, której umowa kończy się 31 grudnia tego roku. Przetarg z 2013 roku, w którym obok BC startowała szczecińska Zachęta Sztuki Współczesnej, też wywołał wiele emocji. Wówczas wybór magistratu mocno podzielił środowisko artystyczne. Teraz miasto postanowiło zmienić formułę działania instytucji i nie będzie ona już zarządzana przez firmę zewnętrzną, a stanie się jednostką podmiotową UM. ©℗
(szymw)
Fot.: Mirosław WINCONEK
Trafostacja Sztuki działa od sierpnia 2013 roku