Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Nowy dom pożegnań na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-31 12:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-01 20:49
Nowy dom pożegnań na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie
 

Jeszcze w grudniu przeprowadzono ostatnie odbiory techniczne świeżo zakończonej budowy. W styczniu skompletowano wyposażanie wnętrz modernistycznego gmachu, charakterystycznie obłożonego czerwoną cegłą. Natomiast już w poniedziałek (3 lutego) w nowej szczecińskiej wielowyznaniowej kaplicy ceremonialnej odbędą się pierwsze uroczystości pożegnalne.

Cmentarz Zachodni przy ul. Bronowickiej wreszcie - po ponad 5 latach od otwarcia - zyskał w pełni funkcjonalny dom ceremonialny. Stanął tuż przy parkingu i głównym wejściu na teren najmłodszej szczecińskiej nekropolii. Jego budowa pochłonęła około 6,3 miliona złotych.

- Ma 316 metrów kwadratowych. Pomieszczenia są klimatyzowane, w budynku zamontowano również pompy ciepła. Zainstalowano nowoczesne nagłośnienie oraz monitoring - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W kaplicy znalazła się niemal dwustumetrowa sala ceremonii pogrzebowych. Tuż obok jest sala pożegnań oraz rozpoznań. Kolejne pomieszczenie przeznaczone jest dla prowadzącego ceremonię. Wewnątrz znajdziemy toaletę. Jest także kolejna - ogólnodostępna, przystosowana dla potrzeb niepełnosprawnych.

Sala ceremonialna pozwala na celebrowanie pogrzebów (oprawa muzyczna) w różnych obrządkach z udziałem duchownego oraz mistrza ceremonii. Uroczystości będą się odbywały w wybrany przez bliskich sposób, zgodny z wolą zmarłego: nad trumną lub nad urną.

* * *

Przy ul. Bronowickiej od ponad 15 lat straszą pozostałości monumentalnej betonowej konstrukcji - niedokończonej budowy pierwszego domu przedpogrzebowego. Została zatrzymana (2004 r.) przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdy się okazało, że filary nowo budowanego gmachu nie wykazują stateczności i grożą katastrofą budowlaną. Błędy (w schematach i obliczeniach) popełnił projektant inwestycji, a przed skierowaniem do realizacji nie dostrzegli magistraccy urzędnicy. W efekcie czego prawie 3 mln zł wyrzucono w błoto: dosłownie, bo urzędnicy przeoczyli nawet okres dochodzenia roszczeń od projektanta.

Magistrat początkowo planował postawienie właśnie oddanego do użytku nowego budynku ceremonialnego na pozostałościach zatrzymanej inwestycji. Jednak szybko z tego pomysłu zrezygnował. Gdy się okazało, że rozbiórka betonowych ruin miałaby kosztować ok. 1,5 mln zł. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. ZUK

Na zdjęciu: Cmentarz Zachodni przy ul. Bronowickiej po ponad 5 latach od otwarcia zyskał w pełni funkcjonalny dom ceremonialny. To budynek utrzymany w modernistycznym stylu, charakterystycznie obłożony czerwoną cegłą. Inwestycja pochłonęła około 6,3 miliona złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chrześcijanie
2020-02-01 20:28:49
przecież chrześcijanie idą do nieba więc po co im kaplica ?? wrzucić do doła i zakopać i tak zaraz się spotkają na party na chmurkach :D
marco
2020-02-01 10:09:35
to dom pożegnań a gdzie będzie kaplica da chrześcijan!!!!!!!!!!
Jolka
2020-02-01 07:20:04
Z wcześniejszych komentarzy wynika że nie macie pojęcia o tym jak wyglądają takie budynki w innych miastach. Tutaj architektura jest akurat. I to nie jest żadna kaplica. To dom przedpogrzebowy jest dla wszystkich wyznań i dla niewierzących.
jabi
2020-01-31 18:22:08
To już nie nazywa się kaplica cmentarna, tylko "dom pożegnań'? To tak jak zamiast Boże Narodzenie nazwano "impreza zimowa", czy jakoś tak ! Szaleństwo poprawności liberalnej trwa.
Dla.......
2020-01-31 16:28:22
zmarłego bez znaczenia.Żyjący tam będzie 20 minut, też bez znaczenia
inżynier architekt psycholog
2020-01-31 13:06:06
Co za "genialna" inaczej głowa wymyśliła te trypofobiczne wykończenie ścian??? Wzdryga na sam widok tych zdjęć! Czy "specjalista" od wykończeniówki nie mógł zachować swej radosnej twórczości dla siebie i zrobiś takich ścian u siebie w domu a nie raczyć biednych mieszkańców tym przeraźliwym widokiem? To jest straszne i okropne!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ