Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

„Bronowicka”: ostatnie pożegnanie

Data publikacji: 17 lutego 2019 r. 09:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
„Bronowicka”: ostatnie pożegnanie
Na cmentarzu przy ul. Bronowickiej, w pobliżu parkingu, można zobaczyć fundamenty przyszłej kaplicy. To ledwie początek inwestycji wartej 5 830 895,23 zł brutto. Z finałem za 370 dni.  

Będzie budowana przez rok. Za cenę blisko 6 milionów złotych. Mowa o kaplicy ceremonialnej na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej, której zarys fundamentów właśnie powstaje.

Na „Bronowickiej" już spoczęło ponad 500 szczecinian. I chociaż pochówki odbywają się od ponad pięciu lat, to rodziny i bliscy żegnają swych zmarłych w salach ceremonialnych Cmentarza Centralnego, a też w parafialnych kaplicach wyznaniowych. Bowiem na miejscu brakuje budynku, w którym godnie mogłyby się odbywać ceremonie pogrzebowe w obrządku wyznawanym przez rodziny zmarłych, a też miejsca, gdzie bliscy i przyjaciele mogliby w skupieniu pożegnać się z tymi, co odeszli.

Po fiasku czterech przetargów, do których nie stanął jakikolwiek oferent, Zakład Usług Komunalnych w końcu - jeszcze w 2018 roku - zaprosił potencjalnych wykonawców do negocjacji w sprawie budowy kaplicy ceremonialnej . Ostatecznie realizację inwestycji wartej niemal 6 milionów złotych powierzył - w trybie z wolnej ręki - szczecińskiej spółce „Konsart".

Przekazanie placu budowy wykonawcy nastąpiło 16 stycznia 2019 r. Od tego momentu „Konsart" ma 370 dni na zrealizowanie inwestycji.

- Można już zobaczyć fundamenty przyszłej kaplicy. Zrobione są przyłącza: energetyczne oraz wodociągowe. Trwa budowa kanalizacji deszczowej. Rozpoczyna się również stawianie murowanych ścian fundamentowych. Będą miały 70 centymetrów wysokości. To na nich ustawione zostaną zewnętrzne ściany kaplicy - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Na parceli tuż przy głównej bramie nekropolii, a opodal parkingów, powstanie parterowa zabudowa o modernistycznym kształcie: zestawienie dwóch prostopadłościanów, których dominantę będzie stanowić sala ceremonii, o wysokości ponad 9 metrów i powierzchni ok. 200 m kw., z dużą przeszkloną powierzchnią zwróconą ku nekropolii. Pozostała część - niższa i nie tak wyeksponowana - będzie stanowiła zaplecze: niewielką salę rozpoznań i ostatniego pożegnania, pomieszczenia techniczne (prowadzących ceremonię i akustyka), także toalety.

- W budynku zamontowane zostaną: monitoring, alarm oraz centralne nagłośnienie. Wykonawca wyposaży obiekt w instalacje sanitarne, m.in. ciepłą wodę użytkową oraz zimną, kanalizację deszczową, instalację centralnego ogrzewania i wentylację. W oknach znajdą się zaprojektowane witraże. Na elewacji aluminiowy napis w kolorze grafitowym o treści: „Kaplica Cmentarza Zachodniego”. Ku niej poprowadzą wytyczone chodniki - dalszy zakres inwestycji przedstawia Centrum Informacji Miasta. ©℗

(an)

Fot. ZUK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Szczecinianin
2019-02-17 20:00:49
Przypominam że w latach 2010-2018 Szczecinem rządził PiS
@Szczecinianin
2019-02-17 12:06:05
Chyba żartujesz - Krzystka nie interesuje również i polityka - Jaśkowiak, Adamowicz, Dutkiewicz czy Tyszkiewicz politykują ale nie Krzystek który zajmuje się takim lawirowaniem by się za bardzo z nikim nie skonfrontować i pozostać przy korytku jak najdłużej, przypominam że udaje mu się to już od czasów Mariana Jurczyka... Niestety problemem Szczecina jest to ze Krzystek nie ma z kim przegrać... jeszcze dwie kadencje będziemy się z nim męczyć. A zadłużenie miasta rośnie (chyba jesteśmy w czołówce zadłużenia miast) - najgorsze że to zadłużenie nie przekłada się na rozwój miasta - co się dzieje z tymi pieniędzmi?
Waldek
2019-02-17 11:13:59
to co z tą betonową pozostałością po nieukończonej wcześniej kaplicy? obok stanie tablica informująca czyja to "zasługa"?
Szczecinianin
2019-02-17 09:56:42
Szybkość działania prezydenta Krzystka jest porażająca. Stadion buduje od 2006 roku, pl. Orła Białego modernizuje od 2008 roku. Cmentarz na Bronowickiej buduje od 2004 roku. Kilkanaście milionów poszło w błoto bo prezydent nie potrafił przypilnować budowy poprzedniej kaplicy, a kwestie odzkodowawcze przedawniły się i nikt nie poniósł najmniejszej odpowiedzialności !!! Szczecin - dekada opóźnień prezydenta Krzystka. Prezydent Krzystek - interesuje mnie tylko polityka a nie mieszkańcy !!! Przykre ale prawdziwe ....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA