czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nowy bulwar

Nowy bulwar [GALERIA, FILM]

Nowy bulwar
Data publikacji: 2017-07-06 19:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:24
Wywietleń: 2433 274187

Bulwar Starówka na szczecińskiej Łasztowni gotowy i oficjalnie oddany do użytku. W czwartek (6 lipca) promenadą z historycznymi dźwigami portowymi pośrodku mogli spacerować od rana pierwsi szczecinianie. Inwestycja zlecona przez miasto trwała rok.

Prace na około 650-metrowym odcinku nabrzeża wyspy wykonało konsorcjum firm Mega z Gdyni i Kowal ze Szczecina. Umowa na realizację zadania podpisana została 27 czerwca minionego roku. Było to zlecenie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jak poinformowała Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska szczecińskiego magistratu, cała inwestycja wraz z pracami przy odrestaurowywaniu trzech dawnych dźwigów portowych, które są atrakcją pośrodku nabrzeża, kosztowała 15 mln zł.

Po przebudowie powstał nowy spacerowy bulwar, który wyglądem i stylistyką elementów małej architektury, w tym latarniami, ławkami, siedziskami, koszami na śmieci, stojakami rowerowymi czy donicami z drzewkami, nawiązuje do już użytkowanego bulwaru Gdyńskiego od estakady Trasy Zamkowej w kierunku mostu Długiego i znajdującego się naprzeciwko niego bulwaru Piastowskiego. Powierzchnia deptaka to w sumie około 8 tys. metrów kwadratowych wyłożonych płytami kamiennymi i kostką brukową z pasem trawnika oddzielającego go od pozostałej części placu wyrównanego żużlem wzdłuż ul. Wendy.

Częścią inwestycji były m.in. podwodne prace budowlane, związane z montażem instalacji elektrycznych i teletechnicznych oraz odwodnienia. Wykonawcy uzupełnili także punkty cumownicze i uszkodzone elementy muru kamiennego u brzegu Duńczycy. Powstały dodatkowe, niższe i połączone ze sobą cztery pomosty do cumowania mniejszych jachtów.

Ponadto przy mostku prowadzącym do mariny na Wyspie Grodzkiej urządzony został nowy podjazd oraz dogodny zjazd/podjazd z platformą-windą dla osób niepełnosprawnych na dolny pomost tegoż mostku nad Duńczycą, dzięki któremu również oni będą mogli korzystać bez przeszkód z planowanego w tym miejscu przystanku tramwaju wodnego. Deptak na swoim końcowym odcinku, tuż za Starą Rzeźnią, jest szerszy – tam urządzony został plac z ławeczkami. Stanęła tam również dla odwiedzających to miejsce publiczna odpłatna toaleta z automatem, z której można korzystać po wrzuceniu bilonu (przyjmuje monety 10, 20, 50 gr, 1 zł i 2 zł).

Z myślą o cumujących wzdłuż nowego bulwaru żeglarzach – tak jak i wzdłuż pozostałych przebudowanych dotąd odcinków nadodrzańskich nabrzeży – doprowadzone zostały instalacje elektryczna i wodociągowa. A włączane o zmierzchu latarnie wyposażone zostały w system sterowania, który pozwala na zmianę intensywności światła. ©℗

Mirosław Winconek

Zdjęcia i filmy: Mirosław Winconek

Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar

Komentarze

1
zawsze będą za i przeciw jest pewne ze pieniądze nie zostały przechuśtane bo widac efekty pracy jedna konkretna inwestycja która jest dla wszystkich i ksiedza i pijaczka od nich zalezy jak tam spedzą czas (:
2017-08-05 09:39:31
5555
@obserwator ,przestan bredzic ,szkoda to czasu na komentowanie twoich absurdalnych zarzutow,a zgody na spozywanie tam alkoholu domagaja sie kuce od krula a nie wiekszosc mieszkancow czy osob tam chodzacych a to duza roznica.
2017-07-08 17:55:17
Obiektywny
@ obserwator z 11:42:53 Malkontencie - marudo, czy ty masz jakiś kompleks? Wyczuwam w twoim bezpodstawnym biadoleniu zawiść osoby spoza Szczecina. Bulwary są przede wszystkim dla mieszkańców, turystów, żeglarzy, a nie dla gastronomików i handlarzy. Nie zwiększy się liczba utonięć po pijaku w tym miejscu, ponieważ jeszcze nikt tam z tego powodu nie utonął, a ilość pijaków na bulwarach jest taka sama jak w centrum miasta, czyli niezauważalna.
2017-07-08 15:57:56
obserwator
Szkoda kasy na tego typu upiększanie miasta i robienie tego typu spacarniaków takim kosztem.Miasto z naszych pieniędzy robi infrastrukturę dla gastronomików , handlarzy aby mieli gdzie wystawiać swoje budy. Ludziska chodzą tam , a teraz domagają się zgody na spożywanie piwa w miejscach publicznych. To jest przyczynianie się pośrednie do zwiększenia spożywania alkoholu.Na pewno zwiększy się też liczba utonięć po pijaku.Tego typu bulwary to zagrożenie dla życia i zdrowia- łatwo wpaść do wody po pijaku. Takie miejsca do siedziba próżności , beztroski i słabości alkoholowej.
2017-07-08 11:42:53
abcd
@Ewka Trzeba bylo zgłaszac swojegu uwagi na etapie konsultacji projektu w urzedzie miejskim ,tam wszystko bylo napisane co i jak ma wygladac
2017-07-07 17:07:39
123
@bulwar bo tam bedzie trwa i docelowo deptak nad rzeka a nie parking dla samochodow
2017-07-07 17:06:11
............
@obserwator za to podziekuj m.in wyborcom byłego prezydenta miasta (7 letnia zapasc gospodarcza miasta ) a obecnie wiadomo kogo popieraja ..
2017-07-07 17:05:22
Obiektywny
@ obserwator z 23:17:36 I tu się mylisz: www.egospodarka.pl/art/galeria/135851,Lista-najbardziej-popularnych-w-III-kwartale-2016-miast-na-trivago-pl,5,39,1.html Poznań nie ma np. najlepszego budynku w Europie - Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, oraz najlepszej przestrzeni publicznej w Europie i zarazem najlepszego budynku na świecie - Centrum Dialogu „Przełomy”.
2017-07-07 15:39:23
Kinga
Super !!! Szczecin kwitnie :)
2017-07-07 08:43:19
obserwator
Polecam toalety w Starej Rzezni. Można tam się udać na posiedzenie z gazetą za darmo.Czysto , schludnie,ladnie urządzone.Przy okazji można zobaczyć najsłynniejsza budowlę Szczecina.
2017-07-07 07:54:56
Ewka
Pan prezydent dobrze sie lansuje przy takich uroczystosciach. Tak samo bylo pieknie na otwarciu Bulwaru Piastowskiego. Gdyby jednak miejski ogrodnik zainteresowal sie jak wygladaja drzewka posadzone w donicach / nie wiem czemu nie w ziemi/ , to spiesze sie z odpowiedzia, bo moze nie bedzie wiedzial dlaczego 50% z nich usycha. Otoz nie z braku wody, ale z nadmiaru. Donice prawdopodobnie nie maja drenazu i drzewka stoja zalane woda. Pewnie czeka sie az padna wszystkie to sie zalatwi "odnowienie". Znowu z naszych pieniedzy. Trzeba sie bardziej zastanawiac na etapie projektu - praktycznie i taniej rosna drzewa w gruncie. Moze odpowiednio obramowane, ale zawsze lepiej. Przeciez to nie sa palmy i nie zabiera sie na zime. Jestesmy w Polsce i taki mamy klimat!
2017-07-07 07:24:57
bulwar
Dlaczego na pasie trawy nie ma przejść z parkingu, który powinien być na pasie ziemi?? Ale ogólnie, konsorcjum wykonało zlecenie za prawie 30 % mniej niż szczecińska firma i jakoś to wygląda. Oby tylko nie wyszły jakieś niedoróbki.
2017-07-07 07:14:26
obserwator
To wszystko niepotrzebne. Szkoda kasy . I tak Szczecin nie przegoni Poznania w atrakcyjności turystycznej i kulturalnej. Jesteśmy w tyle ze sto lat.
2017-07-06 23:17:36
Gibin
Brawo Mega Brawo Kowal!! W końcu rzetelna i dobra robota. Oby tak dalej. Szybko, sprawnie i fachowo
2017-07-06 23:12:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy