Nowa ustawa zwiększa minimalną kwotę Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego do wysokości 0,5 proc. wydatków miasta. Oznacza to, że zamiast planowanych 9 mln zł rozrośnie on do ponad 14 mln. Nowoczesna widzi w tym podniesienie możliwości SBO i przedstawia 12 propozycji jego poprawy.
- Budżet obywatelski odgrywa ważną rolę w życiu naszego miasta - podkreśla Przemysław Słowik, sekretarz szczecińskich struktur Nowoczesnej. - Jest tym elementem partycypacji społecznej, który jest najbardziej jasny dla mieszkańców, nie jest on jednak doskonały. W ubiegłym roku na projekty związane ze SBO zagłosowało niecałe 30 tys. osób, co w skali całego miasta jest niewielkim procentem. Przesłaliśmy więc do prezydenta 12 propozycji, jak poprawić budżet obywatelski.
Wśród proponowanych przez Nowoczesną zmian są między innymi: utworzenie szczegółowego harmonogramu SBO, przeprowadzenie głosowania na przełomie września i października, kiedy pogoda pozwala na bardziej aktywną promocję projektów, umożliwienie głosowania w każdej filii biblioteki publicznej, w siedzibach rad osiedli oraz w miejskich kasach ZDiTM a także dopuszczenie do głosowania online wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko tych zameldowanych.
- Powinniśmy przede wszystkim dostosować budżet obywatelski do potrzeb mieszkańców - dodaje Przemysław Słowik. - Analiza rozwoju budżetów obywatelskich innych miast pokazuje, że jest to narzędzie budujące kapitał ludzki lokalnej społeczności. Powinien więc aktywizować więcej mieszkańców miasta.
Istotnym punktem konferencji było także zwrócenie uwagi na nowy kodeks wyborczy. Zgodnie z nim rady miast mają 60 dni na ustalenie okręgów wyborczych, nawet w przypadku, gdyby miały one pozostać bez zmian. Ewa Milczarek, członkini zachodniopomorskiej Rady Regionu Nowoczesnej zaapelowała więc do radnych o jak najszybsze zajęcie się tą sprawą.
Tekst i fot. Adrian Kaleta
Na zdjęciu: Ewa Milczarek oraz Przemysław Słowik przedstawili propozycje zmian w SBO.