Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Nowe życie placu Orła Białego. Przetarg na rewaloryzację

Data publikacji: 24 marca 2021 r. 18:19
Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2021 r. 18:17
Nowe życie placu Orła Białego. Przetarg na rewaloryzację
 

Otwarty - przede wszystkim dla ludzi i ich aktywności. Przyjazny, a więc również zielony. Funkcjonalny - choć nie bez nawiązania do jego historycznego wyglądu oraz charakteru. Taki ma być główny plac górnego tarasu szczecińskiego Starego Miasta. Magistrat właśnie ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewaloryzacja pl. Orła Białego i fragmentu ul. Koński Kierat pomiędzy: Staromłyńską i Mariacką”.

Realizowane od dwóch lat "Nowe życie placu" wchodzi w kolejny etap.

- W trakcie prototypowania i późniejszych uzgodnień ze służbami miejskim, konserwatorskimi oraz zarządcami infrastruktury technicznej, zostały opracowane szczegółowe wytyczne dotyczące przyszłego funkcjonowania i zagospodarowania pl. Orła Białego. Kompleksowo obejmujące kwestie kształtowania przestrzeni publicznej, a dotyczące m.in. nawierzchni, zieleni, mebli miejskich oraz wystroju rzeźbiarskiego. Większość z tych elementów jest zestandaryzowana, tzn. jednolita dla całego obszaru Starego Miasta. Aby zapewnić systemową i spójną zmianę w obrębie historycznych placów oraz ulic w dzielnicy. Przyjęcie takich zasad spowodowało wybór formuły przetargowej - przekazuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Jaka rewaloryzacja pl. Orła Białego

To przetarg z bardzo krótkim terminem realizacyjnym: ogłoszony 23 marca, a zainteresowane firmy będą miały czas na złożenie ofert do 31 marca br. Mimo że - jak zaznacza Centrum Informacji Miasta - „Rewaloryzacja pl. Orła Białego i fragmentu ul. Koński Kierat pomiędzy: Staromłyńską i Mariacką” ma być wykonana w oparciu o "bardzo obszerny i szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, opracowany na podstawie wniosków zebranych w trakcie przeprowadzonego wcześniej prototypowania".

Jaki obraz przyszłego funkcjonowania tej części górnego tarasu Starego Miasta ma dać ów projekt?

- Miejsca przyjaznego pieszym, z zachowaną zielenią i elementami historycznymi - informuje Paulina Łątka z CIM. - Plac będzie stanowił przestrzeń publiczną dostępną przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, z ograniczonym do minimum ruchem samochodowym. Duży nacisk położono na zachowanie historycznego wyglądu i charakteru placu, stąd odmienne zagospodarowanie poszczególnych jego fragmentów. Utwardzona część północna, z centralnym punktem w postaci fontanny, będzie powiązana z obszarem utwardzonym w zachodniej części, znajdującym się na przedłużeniu ul. Staromłyńskiej - przed siedzibami Akademii Sztuki oraz banków, poprzez ujednolicenie nawierzchni. Będzie to przestrzeń zapewniająca dogodne warunki dla realizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych, a także funkcjonowania lokali użytkowych w parterach budynków - obecnych i nowych.

Plac przyjazny dzięki zieleni

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, pl. Orła Białego ma pozostać przyjazny m.in. za sprawą zieleni. Ale nie zmieni się w park, czego niektórzy oczekują, a inni się obawiają.

- Szczegółowe wymagania wobec projektu dotyczą również planowanego zagospodarowania zieleni. Oprócz zachowania nasadzeń szpalerowych po stronie południowej i zachodniej placu, podobny szpaler drzew zostanie ukształtowany również po stronie wschodniej - przekazuje Paulina Łątka z CIM. - Zielona część południowa placu zachowa kształt określony przez istniejący układu drzewostanu i jednocześnie odzwierciedlający zarys dawnego kwartału zabudowy. Zapewni ona realizację funkcji ekologicznych, w szczególności retencjonowanie wód opadowych, ale przede wszystkim będzie stanowić miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W części południowej ma znaleźć się również niska scena. Natomiast w części wschodniej zaplanowano deptak - łączący dawne rynki: Koński i Węglowy - który, podobnie jak historyczna ul. Koński Kierat, zapewni obsługę lokali użytkowych w parterach budynków.

Z wytycznych dla przygotowujących dokumentację "rewaloryzacji pl. Orła Białego" wynika również, że w projektach mają zachować zarówno kostkę, jak i granitowe krawężniki istniejącej nawierzchni, w obecnym układzie. Jak również zadbać o nowe miejsce dla grupy rzeźbiarskiej, obejmującej zarówno pomnik Flory, jak też dwie wazy, niegdyś zdobiące fasadę siedziby Akademii Sztuki, czyli dawnego Pałacu Grumbkowa. ©℗

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Andrzej
2021-03-26 18:06:38
A co się tam działo przez ostatnie dwa lata ?! Do dymisji osoba, która się tym zajmowała. Efekt zerowy - miejsce kompletnie umarło, okoliczne miejsca popadały. Już dwa lata temu ktoś wygrał, ktoś miał coś zrobić i nie zrobione nic, i teraz kolejny przetarg ? To miasto to jakiś żart. Nic dziwnego, że wszyscy młodzi stąd wyjeżdżają, skoro na przeróbkę byle placu schodzi 5 lat (bo tyle zejdzie). A efekt będzie jak wszystko w Szczecinie - koszmarny !
Chłoporobotnik
2021-03-26 11:31:18
Podzielić na ekologiczne grządki, posiać pszenicę i żyto. Niech w nocy łany szumią mieszkańcom, żeby im się zdawało, że znów wrócili na wieś.
@Stefania
2021-03-26 11:28:15
A ja mam nadzieję, że wyburzą te parszywe bloki, zupełnie nie pasujące do miejsca. Las na placu potencjalnej starówki nie wchodzi w grę.
Stefania
2021-03-26 05:21:54
Mam nadzieję, że na placu zostanie posadzonych dużo drzew. W inny razie nie da się wytrzymać w gorącu na betonie.
city own
2021-03-25 21:49:12
Jak to dobrze , że mieszkam na Prawobrzeżu i nie oglądam slumsów w centrum.
@Grześ
2021-03-25 17:10:07
Jeżeli już, to wyburzyć, a nie wybużyć. Budynek byłego "Polmozbytu" budynek powstał 1911 r., znajdował się tam dom towarowy Trompetter @ Geck.
bieta
2021-03-25 14:12:29
Zgadzam się na upiększenie placu, pod warunkiem że drzewa zostawią w spokoju. Dość rzezi drzew w Szczecinie!
ryszard
2021-03-25 13:01:24
najprościej problem placu można rozwiązać przez zaoranie .Raz , a dobrze .
Minika
2021-03-25 13:00:30
Chyba powinno być REWITALIZACJĘ a nie rewaloryzację
Wojtek
2021-03-25 11:57:46
Najpierw wyburzcie i odbudujcie to co było w końcu XIX wieku, a potem zajmijcie się pierdołami - ławeczkami, hamakami i krzakami.
Prawda
2021-03-25 10:26:45
Czyli założenia są takie jak w zwycięskiej pracy w konkursie, który miasto unieważniło, żeby potem wydać 370 tys. zł na zabawy Jaworskiego w budowanie baz z palet i wieszanie hamaków. Brawo.
Grześ
2021-03-25 10:14:36
Popieram , tam powinien stanąć rynek z prawdziwego zdarzenia. Katedra , Pałac i kamieniczki no i wybużyć Polmozbyt a zieleni mamy wystarczająco dużo.
pytam
2021-03-25 09:41:19
Jak ma być zielono, historycznie i bez aut to dlaczego jeszcze stoją te straszydła jak pseudo restauracja włoska i ohydny kawałek blokowiska z lat 70-tych
Robert
2021-03-25 07:04:30
Kasa wyrzucona w błoto! Jeśli to ma być plac miejski z funkcją starówki, to zamiast bawić się w bzdety typu trawniczek, drzewko, rzeźba należy kompleksowo zaplanować rekonstrukcję zabudowy wokół placu. Wyburzyć dawny polmozbyt z warsztatami, PGRowskie bloczki na placu i w otaczających ulicach. Odbudować fasady kamieniczek, zgodnie z tym co było przed wojną, bez żadnych współczesnych udziwnień. A potem zajmować się trawką, drzewkiem czy ławeczką. W obecnej propozycji będziemy mieć kolejną rewolucję nawierzchni placu, który nie zmieni swej funkcji, zamiast klimatu starówki nadal będzie klimat osiedla PGR.
samosiejka będzie
2021-03-24 21:54:10
może posadzą tam marchewkę i słowik też zaśpiewa?
Myśl
2021-03-24 21:50:45
Tak krótki termin na złożenie oferty oznacza, że pewnie władze miasta już są dogadane z wybranym wykonawcą i nie ma sensu, by inni męczyli się z ofertą, chyba że 'na zająca'.
Orzeł
2021-03-24 21:42:41
Czy w moim mieście juź kompletnie zwariowali czy to kompleks głupoty
Kamil
2021-03-24 19:52:09
To założenia miejsca handlu starzyzną drewniane palety i hamaki zostały zarzucone?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA