Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Nowe urządzenia dźwiękowe dla pieszych

Data publikacji: 22 listopada 2016 r. 13:01
Ostatnia aktualizacja: 02 lipca 2023 r. 08:42
Nowe urządzenia dźwiękowe dla pieszych
Fot. ZDiTM  

28 urządzeń dźwiękowych na 14 przejściach dla pieszych pojawiło się w weekend w okolicy placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie. Sygnały dźwiękowe informują osoby niewidome i niedowidzące, kiedy można przejść bezpiecznie na drugą stronę jezdni.

– W Szczecinie sygnalizatory akustyczne zamontowane są na blisko 80 skrzyżowaniach, teraz dołączył do nich jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych. Urządzenia pojawiły się przy skrzyżowaniu al. Niepodległości, al. Wyzwolenia, ul. Obrońców Stalingradu i al. Papieża Jana Pawła II. Urządzenia emitują inny dźwięk przy przejściu przez jezdnię, a inny przez torowisko. Będą włączone w godzinach 6-22 – informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Sygnalizatory akustyczne są standardem na wszystkich remontowanych i nowo wybudowanych skrzyżowaniach, ale to nie jedyne ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Na przejściach dla pieszych i przystankach autobusowych montowane są specjalne płytki z wypustkami lub rowkami, które dodatkowo ułatwiają poruszanie się i orientację w przestrzeni.

(p)

Fot. ZDiTM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rena
2023-07-02 08:34:25
A co z osobami mieszkającymi w pobliżu takich przejść? Mają ogłuchnąć? Podane godziny nijak mają się do rzeczywistości. Sygnalizacja dźwiękowa działa jak chce, w kończącym się tygodniu dwa razy nie działała w nocy. Ok.22:00 wyłącza się i ok.północy znów "klika". Nie da się przy tym spać. Mieszkam przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia i JPII... Nie dość hałasu samochód, motorów to jeszcze to...
Wstyd
2016-11-22 13:54:57
Sygnał to jedno, a odpowiednie progi lub znaczniki przy krawędzi jezdni to co innego. Takich rzeczy brakuje w Szczecinie, ale z drugiej strony myślenie włodarzy jest jasne - kto by się tam przejmował niewidomymi, przecież nie wiadomo, czy zagłosują na nich, a i tak nie są tak roszczeniową grupą jak np. rowerzyści. Smutne to i paskudnie świadczy o mieście, które powinno być wzorem dla naśladowania pod względem likwidacji barier dla osób z różnymi dysfunkcjami. Każdy ma prawo do korzystania z infrastruktury miasta na równych prawach i każdy ma prawo czerpać radość z możliwości bezpiecznego pokonywania przestrzeni miejskich.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA